”Golden Globe” shpall fituesit
Magazina

”Golden Globe” shpall fituesit

atsh

Ceremonia e 80-të e ”Golden Globes” pa një rikthim të mbushur me yje, pas një ceremonie të heshtur në vitin 2022.

Ngjarja historike kulturore u zhvillua në hotelin ”Beverly Hilton” në Los Anxheles dhe u organizua nga komediani amerikan Jerrod Carmichael.

Disa emra të mëdhenj britanikë, përfshirë Dame Emma Thompson, Olivia Colman, Bill Nighy dhe Daniel Craig, ishin në ceremoni.

Më poshtë janë fituesit në kategoritë kryesore për ”Golden Globes”, që u dhanë dje në mbrëmje vonë:

– Filma –

Filmi më i mirë dramatik: “The Fabelmans”

Komedia ose Muzikali më i mirë: “The Banshees of Inisherin”

Aktori më i mirë në një dramë: Austin Butler, “Elvis”

Aktorja më e mirë në një dramë: Cate Blanchett, “Tar”

Aktori më i mirë në një komedi: Colin Farrell, “The Banshees of Inisherin”

Aktorja më e mirë në një komedi: Michelle Yeoh, “Everything Everywhere All at Once”

Aktori më i mirë në rol dytësor: Ke Huy Quan, “Everything Everywhere All at Once”

Aktorja më e mirë në rol dytësor: Angela Bassett, “Black Panther: Wakanda Forever”

Regjisori më i mirë: Steven Spielberg, “The Fabelmans”

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj: “Argjentinë, 1985”

Filmi më i mirë i animuar: “Pinocchio nga Guillermo Del Toro”

Skenari më i mirë: Martin McDonagh, “The Banshees of Inisherin”

– Shfaqje televizive –

Seriali më i mirë dramatik: “House of the Dragon”

Seriali më i mirë komedi: “Abbott Elementary”

Filmi më i mirë televiziv ose mini-seriali: “The White Lotus”

Aktori më i mirë në një serial dramë: Kevin Costner, “Yellowstone”

Aktorja më e mirë në një serial dramë: Zendaya, “Euphoria”

Aktori më i mirë në një serial komedi: Jeremy Allen White, “The Bear”

Aktorja më e mirë në një serial komedi: Quinta Brunson, “Abbott Elementary”

Aktori më i mirë në një film televiziv ose mini-serial: Evan Peters, “Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story”

Aktorja më e mirë në një film televiziv ose mini-serial: Amanda Seyfried, “The Dropout”.


MË SHUME NGA Magazina