Rama bisedë telefonike me Zelenskyn: Shqipëria do ofrojë ndihmë humanitare
Shqipëri

Rama bisedë telefonike me Zelenskyn: Shqipëria do ofrojë ndihmë humanitare

/rtsh.al/

Në kuadër të 30-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike Shqipëri-Ukrainë, kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një bisedë telefonike me Presidentin e Ukrainës, Volodymir Zelensky.

Situata në Ukrainë, ndihma humanitare dhe ushtrake si dhe hapja e ambasadës shqiptare në Kiev kanë qenë në fokus të bisedës telefonike mes Ramës dhe Zelenskyt.

Rama i ka bërë të ditur Zelenskyt se Shqipëria do t’i ofrojë Ukrainës ndihmë humanitare dhe ushtarake.

Gjithashtu përgjatë 2023, Shqipëria do të hap ambasadën e saj në Kiev.


MË SHUME NGA Shqipëri