Rikonfirmohen marrëdhëniet e forta Kosovë-Turqi
Foto: MPJD
Lajme

Rikonfirmohen marrëdhëniet e forta Kosovë-Turqi

RTKlive

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës,  Kreshnik Ahmeti, mirëpriti në takim ambasadorin e ri të Republikës së Turqisë në Republikën e Kosovës, Sabri Tunc Angili.

Siç njofton MPJD-ja, zëvendësministri Ahmeti, e uroi ambasadorin Angili për detyrën e re dhe i shprehi mirënjohje për bashkëpunimin e vazhdueshëm mes të dyja vendeve.

Gjithashtu, zëvendësministri Ahmeti, shprehi ngushëllimet më të thella për viktimat e tërmeteve që kanë goditur Turqinë, duke  theksuar se Kosova i ka qëndruar pranë popullit turk në këto momente të vështira.

Gjatë takimit, biseda u përqendrua në zhvillimin e mëtutjeshëm të raporteve të shkëlqyeshme bilaterale.

U diskutua mbi organizimin e konsultimeve të dyta politike, thellimin e bashkëpunimit në fushën e ekonomisë dhe të sigurisë.

Ambasadori Angili, është shprehur falënderues për mikpritjen në Kosovë.

 Po ashtu, ai ka shprehur mirënjohjen e thellë për ndihmën e Republikës së Kosovës dhënë institucioneve dhe popullit turk në rajonet e goditura nga tërmetet shkatërruese.

 

 


MË SHUME NGA Lajme