Konjufca: Liria jonë mbi themelet e UÇK-së, martirizimit e ndihmës nga NATO
Foto: Ilustrim
Lajme

Konjufca: Liria jonë mbi themelet e UÇK-së, martirizimit e ndihmës nga NATO

J.Musliu/RTKlive

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka kujtuar sot 24 vjetorin e fillimit të sulmeve ajrore të NATO-s kundër forcave ushtarake e policore të Serbisë.

“Sot mbushen 24 vjet nga fillimi i sulmeve ajrore të NATO-s kundër forcave ushtarake e policore të Serbisë agresore”, deklaroi Konjufca, duke shtuar se nën komandën e Gjeneralit Ëesley Clark, fushata bombarduese 78 ditore e Aleancës Veriatlantike në krye me SHBA-në i dha fund spastrimit etnik dhe gjenocidit të Serbisë mbi shqiptarët në Kosovë.

“E nga qielli i përflakur shkëlqeu liria. 24 vjet më pas, Republika e Kosovës, e ndërtuar mbi themelet e luftës çlirimtare të UÇK-së, martirizimit të popullit tonë dhe ndihmës ushtarake të NATO-s, është shtet demokratik, sovran dhe i pavarur”, tha ai, duke shtuar se “shembulli më i mirë në Ballkan, Evropë e më gjerë për jetën e lirë të qytetarëve të barabartë, të drejtat e njeriut dhe të drejtat e komuniteteve pakicë”.

Më tej, Konjufca deklaroi se gjatë këtyre viteve të pasluftës, Republika e Kosovës ka shënuar përparime të dukshme në të gjitha fushat dhe përbën sot një faktor paqeje, bashkëpunimi e stabiliteti në rajon.

“Jemi të vendosur që, me mbështetjen e miqve dhe aleatëve tanë të përhershëm, të avancojmë në proceset integruese dhe ta mbrojmë me çdo kusht pavarësinë, sovranitetin, integritetin territorial dhe rendin kushtetues në çdo pjesë të shtetit tonë”.

Më tej, kryetari i Kuvendit, u shpreh se populli ynë do t'u jetë përjetë mirënjohës shteteve anëtare të Aleancës së NATO-s dhe misionit ushtarak KFOR për gjithë çfarë kanë bërë dhe vazhdojnë të bëjnë për lirinë, paqen, stabilitetin dhe sigurinë e Republikës së Kosovës.

“Faleminderit NATO!”


MË SHUME NGA Lajme