Policia: Jemi gati për mbarëvajtjen e protestës së sotme në Prishtinë
Foto: Policia/Arkiv
Lajme

Policia: Jemi gati për mbarëvajtjen e protestës së sotme në Prishtinë

M.Sh/RTKlive

Policia e Kosovës thotë se i ka bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme operacionale për ruajtjen e rendit dhe qetësisë publike gjatë protestës së sotme të PSD-së në Prishtinë.

“Policia e Kosovës e njeh të drejtën e shprehjes së lirë, pakënaqësive (protestës) si e drejtë ligjore. Lidhur me këtë PK-ja, ka filluar me kohë përgatitjen dhe ndërmarrjen e masave që kanë për qëllim mbarëvajtjen e protestës, ruajtjen e rendit dhe sigurisë publike, ofrimin e sigurisë për qytetarët, mbrojtjen e pronës dhe ofrimin e sigurisë në trafik”, thuhet në njoftim.

Policia thuhet se do të ndërmerr masat e nevojshme preventive, operative policore për të siguruar që mbarëvajtja e protestës të kalojë pa ndonjë incident, që pjesëmarrësit në protestë të shprehin qëllimin e tyre në mënyrë demokratike dhe në suaza ligjore.

“Sipas procedurave të parapara policia do të merr masa dhe do të shtojë aktivitetet operative para, gjatë dhe pas përfundimit të protestës. Me këtë rast fton qytetarët, pjesëmarrësit në protestë që protesta të zhvillohet e qetë duke respektuar ligjet e vendit dhe që kërkesat e tyre t’i shpalosin në mënyrë demokratike e ligjore”, thuhet në njoftimin e Policisë lëshuar pak më parë.

Ndryshe, Partia Socialdemokrate (PSD) ka paralajmëruar protestë për të shtunën në ora 14:00, kundër Marrëveshjes së Ohrit dhe me kërkesë dorëheqjen e kryeministrit Albin Kurti.

 


MË SHUME NGA Lajme