6 probleme serioze me shëndetin që mund të tregojë rënia e flokëve
Sharr Travel

6 probleme serioze me shëndetin që mund të tregojë rënia e flokëve

Humbja e flokëve është shpesh e pashmangshme. Në shumicën e rasteve, kjo ndodh për shkak të plakjes dhe varet kryesisht nga gjenetika. Ky lloj i humbjes së flokëve quhet alopecia androgjenetike dhe ndikon në rreth 80 milionë njerëz në Shtetet e Bashkuara dhe në gjithë botën, si burra dhe gra, kjo sipas të dhënave të Akademisë Amerikane të Dermatologjisë, shkruan Class.

Në raste të tjera humbja e flokëve është një simptomë e një çështjeje më të madhe mjekësore. “Mjekimi ose sëmundja sistematike nganjëherë mund të jetë shkaku i humbjes së flokëve”, tha dermatologu Dr. Jerry Shapiro për INSIDER. Në këto raste, humbja e flokëve shoqërohet me simptoma të tjera, si skuqjet, mungesa e fuqisë ose dhimbjet e muskujve. Këtu janë shenjat që nuk duhet t’i neglizhoni!

1

Juve po ju bien qerpikët ose vetullat
Kjo mund të nënkuptojë që ju keni një formë serioze të alopecisë së kushteve autoimune. Ndryshe nga alopecia androgjenetike, llojet e tjera të gjendjes si alopecia areata ose alopecia universalis mund të shkaktojnë humbjen e flokëve në sasi më të mëdha dhe në zonat e trupit përveç kokës. Kushtet e tjera autoimune që mund të shkaktojnë humbjen e flokëve jo të kokës përfshijnë sëmundjen e tiroides dhe lupusin.

2

Ju ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës
Humbja e flokëve e shoqëruar nga mungesa e fuqisë mund të nënkuptojë që jeni të kequshqyer ose nuk jeni duke marrë mjaft ushqyes thelbësorë që trupi juaj ka nevojë. Për shembull, nëse një person nuk ka zink të mjaftueshëm, për shembull, mund të ketë diarre, humbje të mëdha në peshë dhe humbje të flokëve si efekte anësore, përveç ndjenjës së pafuqisë. Duke qenë përgjithësisht të kequshqyer kjo mund të çojë gjithashtu në humbjen e flokëve. Mënyra më e mirë për të siguruar që ju jeni duke marrë ushqyes mjaftueshëm është që ju të keni një dietë të ekuilibruar me shumë prodhime të freskëta, yndyrna të shëndetshme si arra, proteina dhe ujë.

3

Muskujt tuaj vuajnë
Nëse keni këto simptoma është e mundur që të keni hipotiroidizëm, një lloj mosbalance të hormoneve autoimune hormonale. Në fillim, një person me hipotiroidizëm mund të mos shfaqë simptoma, por pasi trupi i tyre konstaton mosbalancimin e hormoneve, ata mund të vërejnë lodhje, shtim në peshë, dhimbje të muskujve dhe humbje të flokëve. Hipotireoza është e shërueshme. Nëse jeni diagnostikuar me sëmundjen autoimune, një mjek mund të përshkruajë medikamente që zëvendësojnë hormonet që trupi juaj nuk mund të prodhojë vetë.

4

Ju keni tension të lartë të gjakut ose kolesterol të lartë.
Medikamentet për uljen e kolesterolit simvastatin dhe atorvastatin shpesh vijnë me humbjen e flokëve si një efekt anësor, sipas Dr Shapiro. Shanset për këtë janë të rralla, me vetëm 1% e njerëzve që marrin medikamente me bazë statine që raportojnë humbjen e flokëve, sipas Harvard Medical School. Medikamentet e presionit të gjakut që janë edhe beta blockers janë të njohur për shkaktimin e humbjes së flokëve, edhe pse mjekët janë ende të pasigurt në lidhje me këtë gjë.

5

Thonjtë tuaj janë të brishtë
Mungesa e hekurit, e cila konsiderohet si një lloj anemie, ndodh kur trupi nuk mund të prodhojë mjaft qeliza të shëndetshme të kuqe të gjakut. Nëse një personi i mungojnë, ato mund të përjetojnë efekte anësore si thonjtë e brishtë dhe humbja e flokëve. Shtojcat e hekurit mund të ndihmojnë në trajtimin e gjendjes, por një mjek mund të pyesë gjithashtu se cilat ilaçe ju po merrni pasi disa antibiotikë mund të pengojnë thithjen e hekurit.

6

Ju keni një skuqje në fytyrën ose trupin tuaj
Lupusi, si hypothyroidism ose mungesa e hekurit është një sëmundje autoimune me humbjen e flokëve si një simptomë e zakonshme. Përveç kësaj, lupusi mund të shkaktojë skuqjen e plotë të trupit si një përgjigje ndaj organeve të acaruara. Shpesh, këto skuqje shfaqen dhe ikin në mënyrë graduale. Simptoma të tjera të lupusit përfshijnë sytë e thatë dhe dhimbje, kështu që nëse vëreni ndonjë nga këto efekte, duhet të shkoni tek mjeku juaj.