Kultura në zi, vdes Franco Zeffirelli, regjisori i madh ishte 96 vjeç

Kultura në zi, vdes Franco Zeffirelli, regjisori i madh ishte 96 vjeç

Vdes Franco Zeffirelli. Kineasti fiorentin, me emrin e plotë Gian Franco Corsi Zeffirelli, ishte 96 vjeç dhe kishte kohë që vuante nga një sëmundje.

Artisti  u shua në shtëpinë e tij në Romë,  në prani të fëmijëve të adoptuar Pippo dhe Luciano, nga një mjek dhe nga prifti i kishës së 'San Tarcisio'-s.

Thuajse një javë para, sipas asaj që thonë familjarët, kishte patur krizë.

"U shua qetësisht, thonë familjarët, pas një sëmundje të gjatë, të përkeqësuar muajt e fundit".

Mjeshtër Zeffirelli, pas funeralit ende të papërcaktuar për nga vendi dhe data, do të pushojë në varrezat  monumentale të 'Portave të Shenjta' në Firence, qytet në të cilin lindi, më 12 shkurt të 1923-shit.

Homazhet priten të mbahen të hënën në Sllonin e viteve '500 në Pallatin e Vjetër në Firence të Italisë.

Kandidati dy herë i Oskarit shërbeu gjithashtu në senatin italian për dy mandate si një anëtar i partisë Forza Italia të Silvio Berlusconit.

Ai është ndoshta më i njohur për shumë si regjisor i adaptimit të Romeo dhe Juliet të vitit 1968 - me një aktor të panjohur Leonard Whiting dhe Olivia Hussey.

U pa nga gjeneratat e nxënësve të shkollave që studiojnë dramën shekspiriane.

Djali i paligjshëm i një tregtari, nëna e tij i dha atij mbiemrin "Zeffiretti" - që do të thotë "breza të vogla" - e cila ishte gabim në çertifikatën e lindjes.

Domethënia origjinale erdhi nga një opera e Mozart dhe Zeffirelli do të vazhdojë të bëhet një krijues i pandërprerë i operës vetë, duke organizuar më shumë se 120 në karrierën e tij.

"Franco Zeffirelli, një nga burrat më të mëdhenj të kulturës në botë, ka vdekur këtë mëngjes", ka shkruar Dario Nardella, kryebashkiake e Firences. "Mirupafshim i dashur Maestro, Firence nuk do t'ju harrojë kurrë".

Zeffirelli fillimisht studioi arkitekturën, por tha se pasi pa Henry V (Lauren Olivier) të Laurence Oliver (1944), ai u frymëzua për të bërë karrierë në teatër.

Në vitin 1945, ai filloi të punonte si projektues i vendosur në 'Teatro della Pergola' të Firences, dhe u përqendrua në teatër gjatë viteve 1950 dhe 1960.

Me kërkesën e Papës, në vitin 1970 Zeffirelli organizoi "Missa solemnis" për nder të 200 vjetorit të lindjes së Beethovenit.

Filmi i tij i parë ishte adaptimi i Shekspirit, i Taming of the Shrew. Ndërsa fillimisht kishte për qëllim të startojë dy aktorë italianë, por ishte financuar shumë nga çifti i Hollivudit Richard Burton dhe Elizabeth Taylor, i cili përfundimisht mori rolet kryesore.

Një tjetër përshtatje e dukshme e dramave do të vijë në vitet 1990. 'Hamleti', me protagonist Mel Gibson në rolin kryesor, me Glenn Close dhe Helena Bonham Carter si antagoniste.