Për shkak të deklaratave të Zeman, Kosova bojkoton samitin e Pragës

Për shkak të deklaratave të Zeman, Kosova bojkoton samitin e Pragës

Për shkak të deklaratave të presidentit të Çekisë Milosh Zeman, Prishtina zyrtare nuk ka pranuar të marrë pjesë në samitin e kryeministrave të Grupit Vishegrad dhe Ballkanit Perëndimor në Pragë.

Kjo u raportua nga agjencia çeke e lajmeve CTK, duke deklaruar se ishin deklaratat e Milos Zeman se ai i donte serbët, por jo edhe Kosovën dhe  se do të përpiqej ‘të shohë nëse Republika Çeke mund të tërheqë njohjen e pavarësisë së Kosovës’.

Pas deklarimeve të Zeman në Beograd, siç ka mësuar CTK, nuk ka asnjë të ftuar të konfirmuar në samitin e Pragës deri më tani. Prishtina ishte paraparë të përfaqësohej nga zëvendëskryeministri, por nikoqirët çekë po negociojnë që Prishtina të përfaqësohet të paktën ‘në një nivel’.

Reagimet në vetë Republikën Çeke u nxitën nga deklarata e presidentit Zeman dje në Beograd, dhe ministri i Jashtëm çek Tomas Petçicek sot deshi ‘ta shndërrojë deklaratën në shaka’, duke thënë se presidenti ‘nuk e do Kosovën, pasi e ka mposhtur ekipin e futbollit çek, tifoz i të cilës është ai’.

Diplomati çek thotë se Republika Çeke ka marrëdhënie të mira me Kosovën dhe Serbinë, dhe është në mesin e mbi 100 vendeve që e kanë njohur Kosovën dhe se është në interes të sigurisë evropiane që Ballkani Perëndimor të integrohet në BE, ndërsa përfaqësuesit e opozitës çeke dënuan deklaratën e Zeman, duke e quajtur të papërgjegjshëm.

Ndërsa, kryetari i Senatit të Parlamentit çek Jaroslav Kubera tha për të përditshmen Front Young se Zeman përmendi tërheqjen e njohjes së Kosovës vetëm për t'iu pëlqyer serbëve.

"Ai tha se kjo iu pëlqen serbëve. Asgjë nuk buron nga kjo. Ai nuk ka fuqi ligjore ta ndryshojë atë. Presidenti mund të flasë çfarë të dojë, por nuk është ai që mund të bëjë asgjë. Do të ketë përsëri debat për asgjë," tha Kuber.


MË SHUME NGA Aktuale