Selimi: Kosova do të jetë në kahun e duhur të zhvillimit

Selimi: Kosova do të jetë në kahun e duhur të zhvillimit

Anëtari i Kryesisë i Lëvizjes Vetëvendosje (LV) dhe kandidati për deputet, Rexhep Selimi, ka bërë me dije se aktualisht kjo lëvizje është në fazën përgatitore dhe të mobilizimit të strukturave të organizatës dhe të anëtarësisë që në fushatë të hyjë sa më e përgatitur.

Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai ka thënë se ky mobilizim i lëvizjes po pritet me frymën e fitores kudo që po shkojnë dhe të kushdo që po e takojnë.

Selimi ka deklaruar se Vetëvendosje do të fitojë sepse këtë e duan qytetarët. Sipas tij, qytetarët e duan ndryshimin dhe Albinin kryeministër. “Pritjet tona janë reale. Presim fitore të bindshme. Nuk ka se si të jetë ndryshe. Ne do të fitojmë sepse këtë e duan qytetarët e këtij vendi. Qytetarët e duan ndryshimin dhe ne jemi ndryshimi. Qytetarët nuk e duan krimin dhe korrupsionin dhe ne do t’i luftojmë krimin dhe korrupsionin, se s’ka kush tjetër. Qytetarët janë lodhur nga kapja e shtetit dhe ne do ta ç’kapim shtetin. Qytetarët e duan zhvillimin, prandaj po na mbështesin. Qytetarët duan arsim e shëndetësi më të mirë dhe ne këtë ua sigurojmë. Mbi të gjitha, ne do të fitojmë sepse qytetarët e duan Lëvizjen Vetëvendosje në qeveri dhe Albinin kryeministër”, është shprehur Selimi.

Ai ka ironizuar me të larguarit nga LV-ja duke thënë se mbështetja për lëvizjen dhe ardhjet e reja nuk po ndalen saqë kanë harruar se kush ka ikur tashmë.

“Të ikurit nuk kanë lënë asnjë zbrazëtirë. Zbrazëtirën e kanë marrë me vete. Mbështetja për Lëvizjen Vetëvendosje dhe ardhjet e reja nuk po ndalen saqë kemi harruar se kush ka ikur tashmë”, ka theksuar Selimi.

Ai nuk ka dashur ta komentojë përplasjen fizike në mes të zyrtarëve të LV-së dhe të PSD-së, duke thënë se nuk ia vlen të merret me disa tipa ‘kamikazësh’.

Ai ka theksuar se gara në mes të LV-së dhe LDK-së nuk e përjashton bashkëpunimin për qeverinë Kurti.

Selimi ka vlerësuar se pas 6 tetorit Kosova do të jetë në kahun e duhur të zhvillimit të saj.