Gravina:Akordi i lojtarëve me krerët e Juventusit shembull që duhet ndjekur

Gravina:Akordi i lojtarëve me krerët e Juventusit shembull që duhet ndjekur

Presidenti i Federatës Italiane të Futbollit, Gabriele Gravina ka vlerësuar shumë gjestin e futbollistëve të Juventusit. Lojtarët e kampionëve të Italisë pranuan të ulnin rrogat e katër muajve në këtë krizë ekonomike dhe i kursyen klubit rreth 90 milion euro.

Presidenti i FIGC lavdëron Chiellinin me shokë dhe trajnerin Sarri në një prononcim për Ansa, teksa thekson se vetëm në këtë mënyrë futbolli do e marrë veten.

“Akordi që arriti Juventusi me lojtarët është një shembull për të gjithë sistemin. Falënderoj Giorgio Chiellinin, shokët e tij të skuadrës dhe Maurizio Sarrin, sepse ata kanë vendosur interesin e përgjithshëm në qendër të dialogut të tyre me klubin.

Uniteti dhe solidariteti në botën e futbollit, përfaqësojnë përgjigjen e parë të shkëlqyer për urgjencën që po përjetojmë, që rrezikon të jetë edhe më e rëndë nëse nuk rikthehemi të luajmë. Vetëm përmes kontributit të protagonistëve do e bëjmë futbollin më të fortë”, deklaron Gravina.