Nga BE presim heqjen e vizave dhe dhënien e statusit të shtetit kandidat

Nga BE presim heqjen e vizave dhe dhënien e statusit të shtetit kandidat

Sot, në ditën e Evropës, presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka përmendur edhe njëherë padrejtësinë që po i bëhet Kosovës me mos-heqjen e vizave.

Me anë të një postimi në Twitter, presidenti ka thënë se shtetet e BE-së duhet të tregojnë lidershop dhe vullnet politik për heqjen e vizave për Kosovën, shkruan lajmi.net.

Thaçi po ashtu ka shtuar se çdo ditë të Evropës, Kosova shprehë gjithëherë përkushtimin e saj për rrugën integruese në BE.

Postimi i plotë:

Çdo “Ditë të Evropës” ne në Kosovë ri-shprehim edhe njëherë përkushtimin tonë në integrimin evropian dhe atë përendimor. Si populli më pro-evropian në regjion, ne presim nga BE-ja dhe shtetet anëtare të saj të tregojnë vullnet politik për heqjen e vizave për Kosovën dhe dhënien e statusit të kandidatit./Lajmi.net/