​Disney shuan brendin 20th Century Fox

​Disney shuan brendin 20th Century Fox

Gjigandi amerikan i mediave Walt Disney ka mbyllur markën 20th Century Fox, një nga emrat më të famshëm në industrinë e argëtimit, raportojnë media britanike.

Studiot e filmave të 20th Century Fox prodhuan filma si Avatar dhe Titanic dhe u krijua në 1935 duke bashkuar kompanitë Twentieth Century and Fox Films.

20th Century Fox Television ka rrënjët e tij në vitin 1949 dhe ka prodhuar një numër seri të njohura televizive në studiot e tij, përfshirë serialin Batman, M * A * S * H dhe The Simpsons.

Historia e filmave të Disney daton që nga viti 1937, me Borëbardhën dhe Shtatë Xhuxhët. Në ndërkohë, ata u bënë pronarë të Lucasfilm, prodhuesi i ekskluzivitetit të Star Wars dhe Marvel Studios.

Vitin e kaluar, Disney bleu një aksion të madh në Fox për 71.3 miliardë dollarë.

Në fillim të këtij viti, Fox 20th Century u riemërua 20 Century Studios, duke përkuar në kohë me spekulimet se Disney dëshironte të distancohej nga rrjeti i ekstremit të djathtë të Fox News të Rupert Murdoch.

Disney ndryshe sundon në skenën e mediave amerikane, si pronare e rrjetit ABC. Ajo gjithashtu konkurron me shërbimin e ngarkimit të videove të Netflix, Disney +.


MË SHUME NGA Kulturë