5 ushqime për t’i shmangur kur ftoheni, dhe 5 që duhet t’i hani

5 ushqime për t’i shmangur kur ftoheni, dhe 5 që duhet t’i hani

Hundë që rrjedhin, gërvishtje në fyt dhe teshtima pa ndalesë, tingëllon sikur po përballeni me një të ftohur bezdisëse.

Ju mund të mos keni oreksin e një ariu të murrmë për momentin, por prapë duhet të hani diçka.

Ushqimet e duhura mund të ndihmojnë në forcimin e sistemit tuaj imunitar dhe në përmirësimin e simptomave tuaja më shpejt, ndërsa ushqimet e gabuara mund t’ju bëjnë të ndiheni edhe më keq.

Ne zbuluam se cilat ushqime janë një ide e mirë për t’i ngrënë dhe cilat janë një JO e madhe për t’u konsumuar kur nuk ndiheni mirë.

Ushqime për të shmangur:

Luleshtrydhe

Ju ndoshta mendoni se ky superushqim fiton çmim të parë kur jeni ftohtur ose me grip, por është krejt e kundërta. Luleshtrydhet janë lëshues të lartë të histaminës që mund të jenë një makth bllokues, duke sjellë siklet të pakëndshëm në hundën tuaj dhe sinuse.

Ëmbëlsirat

Gjërat e ëmbla kanë shumë sheqer, që është gjëja e fundit që ju nevojitet kur jeni sëmurë. Konsumimi i sheqerit mund të bllokojë përkohësisht sistemin tuaj imunitar dhe aftësinë e qelizave tuaja të bardha të gjakut për të luftuar mikrobet që po ju bëjnë të sëmurë.

Për shkak të kësaj, ju duhet të përpiqeni të mbani nën kontroll dëshirat tuaja të sheqerit, përveç nëse dëshironi t’i bëni më keq simptomat tuaja.

Ushqime të përpunuara

Jo të gjitha ushqimet e përpunuara janë jo të shëndetshme ose një zgjedhje e keqe, por disa prej tyre mund të përmbajnë nivele të larta kripe, sheqeri dhe yndyre. Dhe këta përbërës janë një recetë për inflamacionin dhe mund të vonojnë procesin e shërimit të trupit tuaj. Me këtë në mendje, ushqimet e shijshme, pije joalkoolike, drithëra në mëngjes, proshutë, ose salcice duhet të mbeten të gjitha një kujtesë e largët – të paktën derisa të ndjeheni më mirë.

Ushqime turshi

Ata shijojnë shumë pranë një bifteku por përpiquni t’i shmangin nëse jeni të sëmurë. Këto ushqime përmbajnë uthull ose kripë, të cilët janë përbërës që mund të rrisin inflamacionin e një dhimbje të fytit.

Ushqime të thata

Nëse keni një kollë ose dhimbje të fytit, të hani ushqime të forta si nachos ose patate të skuqura mund të ndjehen si letër zmerile në fytin tuaj, transmeton super shëndeti. Këto ushqime mund të irritojnë keq fytin, që do të thotë të zgjasni vuajtjet tuaja.

Ushqimet për të ngrënë:

Supë pule

Një tas me supë pule është një domosdoshmëri kur jeni të ftohur, dhe jo vetëm sepse nëna ose gjyshe juaj thonë kështu. Ju mban të hidratuar, është ushqyese, është qetësuese dhe studimet sugjerojnë se ajo ka një efekt anti-inflamator që mund të ndihmojë simptomat tuaja të ftohta.

Specat djegës

Ndoshta ju doni shtoni disa erëza në ushqimet tuaja. Specat djegës kanë diçka që quhet capsaicin, një përbërës që mund të lehtësojë simptomat tuaja. Ky funksionon si një dekompozues dhe ekspektent, do të thotë se mund të prishë mukozën dhe lehtëson kollitjen dhe hundën e bllokuara.

Xhenxhefil

Një filxhan i nxehtë me çaj xhenxhefili mund të jetë shoku juaj më i mirë kur jeni të ftohur. Kjo rrënjë e fuqishme ka efekte analgjezike dhe anti-inflamatore që ndihmojnë për të luftuar virusin. Xhenxhefili pastron bllokimin, shëron kollitjen dhe qetëson fytin tuaj – kështu që pse të mos e provoni?

Kërpudha

Jo vetëm që janë të shijshme, por kërpudhat kanë edhe veti të shkëlqyera shëndetësore. Ata janë forcues të imunitetit dhe një burim i pasur seleniumi, magnezi dhe zinku. Karakteristikat e tyre të forta antivirale i bëjnë ato një ushqim fantastik që lufton kundër të ftohtit.

Boronicat

Kaq të vogëla, por kaq të fuqishme. Këto perlat me ngjyrë të kuqe të kuqërremtë janë të pasura me vitaminë C dhe një antioksidant të quajtur quercetin që mund t’i japë sistemit tuaj imunitar një nxitje të merituar.

Në një studim nga Universiteti i Florida, studiuesit zbuluan se pijet me lëng boronicë kishin më pak simptoma të ftohti sesa ata që nuk pinin lëng.