6 mënyra të besueshme për të hequr qafe edhe konstipacionin më kokëfortë

6 mënyra të besueshme për të hequr qafe edhe konstipacionin më kokëfortë

Konstipacioni është një dukuri e zakonshme te shumë njerëz. Por ka praktika të caktuara që mund të përfshini në jetën tuaj të përditshme që do të lehtësojnë ose parandalojnë plotësisht atë.

Pini ujë

Ky është ilaçi numër një që duhet të konsiderohet në të gjitha sëmundjet, por patjetër në kohën e kapsllëkut të zorrëve. Uji ‘vajos’ trupat tanë, përfshirë jashtëqitjen. Jashtëqitja e hidratuar është jashtëqitje e lëvizshme: dehidrimi mund të bëjë që jashtëqitja të ngurtësohet fjalë për fjalë në zorrë dhe të qëndrojë aty si një tullë. Kështu që qëndroni të hidratuar dhe mos lejoni që të ndodhë.

Duke lëvizur trupin, ju gjithashtu lëvizni zorrët

Është shumë e dobishme, me tretje në përgjithësi, të bëni disa lëvizje pas vaktit. Kur konsumoni një vakt të bollshëm ose diçka të lartë në karbohidrate, është mirë të shkoni në një shëtitje të lehtë para ose pas vaktit ose të planifikoni një lloj stërvitje gjysmë ore deri në një orë, në mënyrë që trupi të shpërndajë energjinë dhe të fillojë procesin e tretjes. Lëvizja përshpejton tretjen.

Merrni enzimat e tretjes

Enzimat tretëse janë thelbësore në procesin e tretjes, pasi ato shpërbëjnë molekulat e yndyrës, proteinave dhe karbohidrateve në molekula edhe më të vogla që thithen lehtësisht.

Ekzistojnë tre lloje kryesore të enzimave të tretjes:

Proteazat: Shpërbëjnë proteinat në peptide të vogla dhe aminoacide.

Lipazat: Ata i ndajnë yndyrat në tre acide yndyrore dhe një molekulë glicerine.

Amilazat: Ndan karbohidratet si niseshteja në sheqerna të thjeshta.

Trupi ynë i prodhon dhe i nxjerr natyrshëm ato përmes sistemit të tretjes - përfshirë gojën, stomakun dhe zorrën e hollë, megjithatë shumica e enzimave vijnë nga pankreasi. Nëse trupi nuk është në gjendje të prodhojë enzimat e mjaftueshme të tretjes, molekulat e ushqimit nuk mund të treten siç duhet. Kjo mund të çojë në çrregullime të tretjes siç është intoleranca ndaj laktozës, raporton Healthline.

Ngrënia e ushqimeve të pasura me enzima natyrale të tretjes mund të ndihmojë në përmirësimin e tretjes, dhe ushqimet që ndihmojnë janë ananasi, papaja, mango, mjaltë, banane, avokado, kefiri, lakër turshi dhe xhenxhefili.

Ju gjithashtu mund t'i merrni ato në formë tabletash dhe të flisni me mjekun ose farmacistin tuaj se cilat janë më të mirat për ju. Plotësimi i enzimës tretëse, kur tregohet, është treguar të jetë një trajtim i besueshëm për probleme të ndryshme gastrointestinale.