Dybala shqetësohet nga pankina dhe mungesa e rinovimit

Dybala shqetësohet nga pankina dhe mungesa e rinovimit

Paulo Dybala nuk po kalon një moment aspak të mirë në këtë fillim sezoni te Juventusi, pasi nuk ka zbritur ende në fushë dhe përballjen ndaj Crotones në transfertë e pa të gjithën nga pankina.

Kaq mjaftoi që në përfundim të ndeshjet të debatonte me Drejtorin Sportiv Fabio Paratici, ndaj të cilin shprehu të gjithë pakënaqësinë e mosaktivizimit, megjithatë Andrea Pirlo ende nuk ka dhënë sinjale se beson te argjentinasi.

Kjo ishte ndeshja e dytë radhazi që Dybala e ndjek nga stoli pa zbritur në fushë qoftë edhe një minutë të vetme, ndërsa tani shpresa e argjentinasit është që të luajë titullar në Ligën e Kampionëve ndaj Dynano Kiev.

Për më tepër, sulmuesi argjentinas nuk po rinovon as kontratën me Juventusin, pasi palët janë ende larg mes kërkesës dhe ofertës për pagën vjetore. Kontrata aktuale e Dybalës skadon më 30 qershor të 2022-shit dhe sulmuesi është treguar u gatshëm të rinovojë por me disa garanci.

Kështu numri 10 i Juventusit kërkon një rol qendror në projektin e klubit dhe mbi të gjitha kërkon dyfishimin e pagës aktuale, pra nga 7.5 milionë euro në 15 milionë euro në vit dhe ka stepur jo pak drejtuesit e klubit torinez.

E ndërkohë që negociatat për rinovimin vijojnë, edhe trajneri Andrea Pirlo nuk ofron shumë garanci aktivizimi për Dybalën, pasi skema që ai dëshiron të përdorë është ajo 3-5-2 me Ronaldon dhe Dybalën.

Ashtu siç u pa edhe sezonin e kaluar, aktivizimi i Dybalës me Ronaldon nga fillimi është mjaft i vështirë, pasi prish ekuilibrat e skuadrës dhe për më tepër të dy futbollistët kanë të njëjtën zonë lëvizjeje në fushën e lojës.