Ushqimet që ju ndihmojnë të luftoni stresin!

Ushqimet që ju ndihmojnë të luftoni stresin!

Ngjarjet e përditshme stresuese bëjnë që nivelet tona të kortizolit të rriten. Për më tepër, kortizoli shkakton dëshirë për ushqim! Sa më shumë që u dorëzohemi atyre, aq më keq përkeqësohet disponimi ynë. Në fakt, stresi gjithashtu bën që shumë gra të grumbullojnë më shumë dhjamë në bark.

Ju nuk ka nevojë të merrni ilaçe kundër stresit sa herë që ndiheni të stresuar. Megjithatë, ka disa ushqime që mund t’ju ndihmojnë të luftoni stresin. Ja kush janë:

Avokado

Ky frut i butë mbron trupin tuaj nga stresi. Avokado është e pasur me glutathione, e cila bllokon thithjen e zorrëve të disa yndyrnave që shkaktojnë dëme oksiduese. Për më tepër, përmban luteinë, betakarotinë, vitaminë E, vitaminë B dhe më shumë folate se çdo frut tjetër.

Manaferrat

Të gjitha manaferrat si luleshtrydhet, mjedrat dhe boronicat janë të pasura me vitaminë C, e cila është e dobishme në luftimin e stresit.

Shqeme

A e dini se nivelet e zinkut shoqërohen si me ankth ashtu edhe me depresion? Sidoqoftë, arrat shqeme janë një burim i mirë i zinkut! Trupat tanë nuk kanë aftësinë për të ruajtur zinkun, prandaj është e rëndësishme që të merrni disa çdo ditë.

Çokollatë

Çokollata ka një lidhje të pamohueshme me humorin. Të hash çokollatë në doza të moderuara do të të ndihmojë të luftosh stresin dhe të ndihesh më mirë. Ne ju rekomandojmë të hani çokollatë të zezë, sepse ul presionin e gjakut dhe rrit ndjenjën e qetësisë.

Hudhra

Hudhra është e pasur me antioksidantë dhe allicinë. Këto dy përbërës parandalojnë sëmundjet e zemrës, kancerin, madje edhe ftohjen e zakonshme. Në fakt, stresi dobëson sistemin tonë imunitar, kështu që duhet të hamë hudhër, e cila mund ta ashpërsojë atë.

Çaji jeshil

Çaji jeshil është një nxitës i trurit dhe rrit performancën mendore. Ju duhet të pini dy filxhanë të këtij çaji çdo ditë!

Bollgur

Ju duhet të përfshini bollgur në rutinën tuaj të dietës! Një karbohidrate komplekse, bollgur bën që truri juaj të prodhojë serotonin, një kimikat i ndjerë mirë. Jo vetëm që serotonina ka veti antioksiduese, por gjithashtu krijon një ndjenjë qetësuese që ndihmon në kapërcimin e stresit.

Portokalle

Portokallet janë të pasura me vitaminë C. Për më tepër, ato ndihmojnë shumë në luftimin e stresit!

 Asparagus

Asparagusi është i pasur me folat, i cili është thelbësor për të mbajtur freskët. Ju duhet ta shtoni këtë ushqim në dietën tuaj ditore!

Arra

Arrat përmbajnë acid alfa-linolenik, një acid yndyror omega-3 thelbësor dhe polifenole të tjera që do të ndihmojnë në parandalimin e humbjes së kujtesës dhe gjithashtu luftojnë stresin.