Gashi ofron mbështetje për kulturën në Prizren

Gashi ofron mbështetje për kulturën në Prizren

Ish-ministri i Kulturës, Kujtim Gashi përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka ofruar mbështetje për kulturën në Prizren.

Ai ka thënë se në programin e PDK-së, zeja dhe kultura do ta ketë mbështetjen e fuqishme të Qeverisë.

Postimi i plotë:

Një Prizren janë gërshetuar, ndër shekuj, kultura e religjione, natyrisht edhe punët artizanale kanë zënë një vend të rëndësishëm në jetët e banorëve dhe po ashtu kanë pasur një zhvillim të madh.Duhet të veçohet zeja e filigranit, më e përhapura, më e njohura dhe pothuajse e vetmja që ka vazhduar të mbijetojë edhe sot e kësaj dite, bile duke mbetur si një prej aktiviteteve artizanale më atraktive dhe të dobishme për banorët e vendit dhe më gjërë.Në programin e #Rimëkëmbjes kjo zeje e cila punohet nga duart e arta të punëtorëve të saj, do ta këtë mbështetjen e fuqishme të Qeverisë.

Image may contain: 4 people, indoor

No photo description available.

Image may contain: one or more people