Pirja e ujit në temperaturën e dhomës do të rrisë metabolizmin tuaj

Pirja e ujit në temperaturën e dhomës do të rrisë metabolizmin tuaj

Është e sigurt të thuhet se të gjithë po përpiqemi të pimë shumë ujë gjatë gjithë ditës, veçanërisht kur punojmë më shumë dhe përpiqemi të humbasim peshë.

Por a e dini se gllënjka në temperaturën e duhur mund t’ju ​​ndihmojë të largoni kilogramë të tepërt edhe më shpejt?

Një studim i botuar në The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism shikoi efektet e ujit të pijshëm në 14 të rritur të shëndetshëm. Secilit pjesëmarrës iu dhanë 473 militira me ujë me temperaturë dhome për të pirë. Brenda 40 minutash nga pirja e ujit, pjesëmarrësit përjetuan një rritje prej 30 për qind të metabolizmit të tyre. Studiuesit arritën në përfundimin se pirja e dy litrave ujë në temperaturë dhome çdo ditë mund të rrisë shpenzimin e energjisë së trupit tuaj.

Nëse nuk jeni adhurues i idesë për të pirë ujë me erëza, uji i temperaturës së dhomës më vete është më se i mjaftueshëm për të rritur metabolizmin tuaj dhe për të hequr qafe toksinat e trupit tuaj po aq mirë.

Pirja e ujit që nuk është shumë i ftohtë është provuar gjithashtu se lehtëson kapsllëkun siç sugjerojnë hulumtimet në revistën Gastrointestinal Nursing.

Është e qartë, përtej mbajtjes së hidratimit, të qenit i vetëdijshëm për temperaturën e ujit të pijshëm është çelësi për të goditur metabolizmin tuaj për të djegur dhjamin dhe humbur peshë shpejt. /telegrafi