A do të qëndrojë Hungaria përkrah Republikës Çeke kundër Rusisë?

A do të qëndrojë Hungaria përkrah Republikës Çeke kundër Rusisë?

Një bombë ndërkombëtare shpërtheu dje në Pragë kur Kryeministri Andrej Babiš njoftoi dëbimin e 18 diplomatëve rusë nga vendi "për dyshime të bazuara se agjentët e inteligjencës ruse ishin të përfshirë në shpërthime në një depo municionesh në Vrbětice në tetor dhe dhjetor 2014."

Ai pretendoi të kishte "prova të qarta", të mbledhura nga shërbimet e inteligjencës dhe të sigurisë Çeke, se grupi rus, i njohur si Njësia 29155, ishte përfshirë në shpërthimet.
 
Ishte ky grup që ishte i implikuar në përpjekjen për vrasje të Sergei Skripal, një ish-spiun rus dhe vajzës së tij Julia. Autoritetet britanike përfundimisht identifikuan dy agjentët rusë si Anatoliy Chepiga dhe Alexander Mishkin, të cilët gjithashtu duket se janë përgjegjës për dy shpërthimet në Republikën Çeke.
 
Brenda pak minutash nga njoftimi, një ftohtësi që të kujton vitet e Luftës së Ftohtë u vendos në marrëdhëniet tashmë të ftohta midis Perëndimit dhe Rusisë. Për një masë të mirë, ministri çek i industrisë njoftoi se "nuk ka shumë të ngjarë që Rosatom i Rusisë të marrë pjesë në ndërtimin e një termocentrali të ri bërthamor në Republikën Çeke ndërsa shqetësimet e aktiviteteve të inteligjencës Ruse po rriten".
 
Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha në një intervistë se "partnerët perëndimorë u përpoqën të kapërcenin rëndësinë dhe aktualitetin e informacionit të lëshuar nga Rusia dhe Bjellorusia në lidhje me jo thjesht një komplot por një plan aktual të një grushti kushtetues", duke iu referuar lajmeve të fundit të arrestimit të dy burrave rus që pretendohet se po përgatiteshin për të përmbysur qeverinë e Bjellorusisë dhe për të vrarë Presidentin Alexander Lukashenko. Rusët akuzuan qeverinë Çeke për nënshtrim total ndaj interesave amerikane. Më tej u tha se “kjo lëvizje armiqësore ishte vazhdimi i një serie veprimesh anti-ruse të ndërmarra nga Republika Çeke në vitet e fundit. ËShtë e vështirë të mos shohësh ndikimin amerikan në vend. ”
 
Babiç menjëherë ra në kontakt me Charles Michel, president i Këshillit Evropian dhe Jan Hamaçek, me detyrë ministër i jashtëm, duke shkruar në Twitter se çështja do të diskutohet në një takim të ministrave të jashtëm të BE-së nesër. Babiq kërkoi solidaritetin e aleatëve të tij. Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe dhe Polonia tashmë e kanë siguruar Pragën për mbështetjen e tyre. Një zyrtar i NATO-s i tha Radios Evropa e Lirë / Radio Liria se "ne mbështesim aleatin tonë të NATO-s, Republikën Çeke, pasi ajo trajton dhe heton aktivitetet malinje të Rusisë në territorin e saj".
 
E përjavshmja Çeke ‘Respekt’ botoi një artikull të gjatë mbi agjentët rusë që dyshohet se ishin përgjegjës për shpërthimet dhe pretendoi se sulmi ishte kryer "për të ndaluar një dërgesë armësh në Ukrainë". Policia Çeke është e sigurt se, megjithëse të dy burrat hynë në territorin e Republikës Çeke me pseudonime, ata ishin në të vërtetë Anatoliy Chepiga dhe Alexander Mishkin që donin të vrisnin Sergei Skripal në Salisbury, Angli në 4 Mars 2018.
 
Tregtarët e armëve mund të vizitonin depon në Vrbetice për sa kohë që ata deklaruan qëllimin e tyre para kohe në një e-mail. E-maili që paraqitën dy rusët, megjithatë, ishte "hequr nga të gjitha të dhënat", kështu që ishte e pamundur të përcaktohej se nga ishte dërguar. Ata hynë në Republikën Çeke nën një grup pseudonimesh dhe u prezantuan me një tjetër.
 
Mënyra se si policia Çeke ka rindërtuar historinë, qëllimi rus, me shpërthimet, ishte për të parandaluar që municionet çeke t'i dërgoheshin një tregtari bullgar të armëve, i cili po furnizonte me armë ushtrinë ukrainase që luftonte forcat ruse. Për të ndaluar plotësisht rrjedhën e armëve nga Bullgaria në Ukrainë, tregtari i armëve supozohej të vritej nga një agjent i tretë rus që vepronte nën pseudonimin e Sergey Fedotov. Ndërsa Bell¿ngcat, një uebfaqe britanike e gazetarisë hulumtuese e specializuar në kontrollimin e fakteve dhe inteligjencën me burim të hapur, e zbuloi se Fedotov arriti në Bullgari në 24 Prill 2015, me një fluturim kthimi në Moskë të planifikuar për 30 Prill. Sidoqoftë, ai u paraqit në Aeroportin Atatürk të Stambollit në 28 Prill, ku bleu një biletë të minutës së fundit për në Moskë. Më parë atë ditë, Emilian Gebrev, një tregtar armësh, u shtrua në spital pasi u ‘sëmur’ në një pritje. Përfundimisht, ai u shërua, por një muaj më vonë "Fedotov" ishte përsëri në Bullgari dhe Gebrev u sëmur përsëri. Faqja ukrainase në internet Unian pajtohet me hipotezën e policisë Çeke se përpjekjet për jetën e Gebrev kishin të bënin me furnizimin e tij me pajisje mbrojtëse të lidhura me Ukrainën.
 
Si e trajtoi makineria e propagandës Fidesz këtë çështje mjaft delikate? MTI dërgoi katër raporte nga Praga dhe Varshava, të cilat ishin jo koherente, ndoshta për shkak të redaktimeve që bëhen rregullisht në Budapest. Origo deri më tani ka botuar tre artikuj mbi këtë temë, dy prej të cilëve kishin të bënin me përgjigjen ruse. Demokrata ishte çuditërisht e sinqertë, duke pranuar se Babiq kërkoi solidaritet midis aleatëve të Republikës Çeke, e cila natyrshëm përfshin Hungarinë. Raportoi gjithashtu për mbështetjen e Varshavës për Pragën. Pesti Srácok madje shkoi aq larg sa të flasë për gjasat e përjashtimit të Rosatom nga tenderi për Termocentralin e Dukovany. Artikulli, duke anashkaluar MTI-në, shkoi në burimin origjinal dhe citoi Zëvendës Kryeministrin dhe Ministrin e Industrisë dhe Tregtisë Karel Havliçek, i cili tërhoqi vëmendjen për "rreziqet e ftesës së kompanive ruse dhe kineze, të cilat janë theksuar nga shërbimet e inteligjencës Çeke. Çdo veprim i tillë, nëse provohet, duhet të ketë qartë pasoja. ” Magyar Nemzet thjesht deklaroi se 18 diplomatë rusë ishin dëbuar sepse, "sipas autoriteteve çeke, ata punuan për shërbimin sekret rus".
 
Unë mund të imagjinoj ankthin që duhet të ketë kapur Ministrinë e Jashtme hungareze dhe Zyrën e Kryeministrit përballë një situate që nuk mund të përfundojë në një mënyrë vërtet të kënaqshme nga këndvështrimi hungarez. Çfarë do të kënaqte si çekët, polakët (ashtu edhe amerikanët), nga njëra anë dhe Rusinë nga ana tjetër? Ndoshta Viktor Orbán, i cili e shikon veten si një diplomat jashtëzakonisht i talentuar, do të gjejë një mënyrë të mrekullueshme për të dalë nga kjo rrëmujë. Ose mbase ka ardhur koha kur Orban do të duhet të tregojë letrat e tij. Ai ose deklaron besnikërinë dhe mbështetjen e tij ndaj aleatëve të tij ose mbështetet 80,000 ushtarët e Rusisë të grumbulluar në kufirin lindor me Ukrainën dhe në Krime.
 https://hungarianspectrum.org/2021/04/18/will-hungary-stand-by-the-czech-republic-against-russia/?fbclid=IwAR0PtKtm6b2dRAfuPDL6J_9DML4Lhk9V7TrnI_W5kt3UCTR538hfZx05ahg