Festivali i Filmit në Venecia: L’Evenement fiton Luanin e Artë
Sharr Travel

Festivali i Filmit në Venecia: L’Evenement fiton Luanin e Artë

‘L’Evenement’ e Audrey Diwan fiton Luanin e Artë në Festivalin e 78 -të Ndërkombëtar të Filmit në Venecia.

“L’Evenement” nga kineastja franceze Audrey Diwan fitoi Luanin e Artë për Filmin më të Mirë në Festivalin e 78-të të Filmit në Venecia, i cili u mbyll në qytetin lagunor italian të shtunën në mbrëmje, transmeton lajmi.net.

Duke arritur mes 21 filmave të përzgjedhur në konkursin kryesor këtë vit, “L’Evenement”, sjell në ekran historinë e dhimbshme të një studenti francez të një universiteti të ndritur, i cili i nënshtrohet një aborti klandestin në Francën e vitit 1963.

Drama u përshtat nga një roman me të njëjtin titull nga Annie Ernaux.

Pasi mori çmimin, Diwan përmendi ndjeshmërinë e subjektit të filmit të saj dhe falënderoi jurinë që i kishte kushtuar kaq shumë vëmendje.

Duke luajtur në të njëjtin film si një adoleshent që luftonte kundër sfondit të Napolit në vitet 1980, aktori, Filippo Scotti fitoi Çmimin Marcello Mastroianni si protagonisti më i mirë i ri.