Pse njerëzit e duan kaq shumë Meryl Streep?
Sharr Travel

Pse njerëzit e duan kaq shumë Meryl Streep?

E suksesshme, e thjeshtë, modeste, gazmore, aktiviste për të drejta të munguara në botë, e dashuruar me veten dhe defektet e saj, me një familje të rregullt. E si të mos e duash një person si Meryl Streep?

Ajo është nominuar për më shumë çmime Oscar se çdo aktore tjetër, dhe është një nga tre aktorët e gjallë që kanë fituar tri çmime Oscar. Por ka shumë më tepër për të ditur për zonjën kryesore të Hollivudit.

Ajo ka 19 nominime Oscar në karrierën e saj, e para për The Deer Hunter (1978) dhe më e fundit për Into the Woods (2015). Dhe ka arritur të fitojë tre prej tyre. Krahas Jack Nicholson dhe Daniel Day-Lewis, ajo është një nga tre aktorët e gjallë që kanë tre çmime Oscar në karrierën e tyre, për Kramer vs Kramer (1979), Sophie’s Choice (1982) dhe The Iron Lady (2011).

Streep nuk ka frikë nga debatet. Gjatë xhirimeve të skenës kulmore të sallës së gjyqit në Kramer kundër Kramer, ajo u grind me drejtorin Robert Brenton, duke deklaruar se fjalimi i saj në sallën e gjyqit nuk e përshkruante realisht një grua në mes të një divorci. Kështu ajo shkroi të sajin, i cili shfaqet edhe në film.

Është një ndër aktoret që mundohet më shumë që rolet e saj të dalin bukur, duke e sfiduar veten në shumë aspekte. Për rolin e saj në Music of the Heart në 1999, Streep mësoi të luante violinë, duke e praktikuar për gjashtë orë në ditë për më shumë se dy muaj.

Streep gjithashtu ka një mendje shumë harraqe. Në Çmimet e Akademisë 1979, ajo njoftoi se kishte humbur statujën e saj të artë të çmimit të Oscar të fituar direkt pas shfaqjes. Për fat të mirë, Oskar u gjet më pas në pjesën e pasme të një kabine në pantallonat e grave.

Streep nuk ia ndjen shumë për kritikat që merr. Një kritike e gjatë e operacioneve plastike, Streep e ka perden e hundës të devijuar dhe në asnjë moment, ajo nuk ka pranuar ta rregullojë me kirurgji plastike.

Performanca e saj si Margaret Thatcher në “The Iron Lady” ishte art i pastër. Filmi mund të mos ishte për shijen e të gjithëve, por kthesa e papritur ndikuese e Streep si kryeministrja e parë femër ishte një zgjedhje e zgjuar, duke kapur bukur ritmet dhe mënyrat e Thatcher, si dhe vullnetin e saj politik prej titani, pa kaluar asnjëherë në parodi apo imitim.

Ajo është e martuar dhe e lumtur që prej 38 vjetësh. Streep u martua me Don Gummer, një skulptor i suksesshëm, pasi Gummer i ofroi asaj një vend për të qëndruar pas vdekjes së partnerit të saj të mëparshëm, aktorit John Cazale, i cili vdiq nga kanceri i kockave në 1978.

Meryl Streep është një aktiviste e grave për të marrë trajtim të barabartë në Hollivud. Kohët e fundit ajo ndihmoi në financimin e The Ëriters Lab, një kompani për skenariste femra, e cila kishte në thelb pagesën e barabartë për skenaristet femra dhe skenaristët meshkuj.


MË SHUME NGA Kulturë