Cili është përfitimi i qepëve për dietën?

Cili është përfitimi i qepëve për dietën?

Përfitimi i qepëve për dietë ose humbje peshe përmblidhet në një numër pikash, duke përfshirë sa vijon:

Qepët mund të përdoret për diet, si ajo përmban quercetin, një kompleks antioksidant që mund të ndihmojë djeg dhjamin, përveç që mund të punojnë për të furnizuar trupin me energji.

Sidoqoftë, hulumtimi mbi këtë përbërës është i dobët, pasi ende nuk ka një ide për dozën e duhur të këtij kompleksi të nevojshëm për të dhënë rezultatin e dëshiruar, përveç kësaj, trupi mund të mësohet me këtë përbërje në mënyrë që të bëhet e padobishme gjatë perdorimit.

Kalori të ulëta

Qepët nuk përmbajnë shumë kalori, por përkundrazi karakterizohen nga një numër i vogël kalorish, kështu që qepët i shtojnë çdo pjate një aromë të shijshme përveç pak kalorive, ndryshe nga shumë aditivë që përdoren për ushqim, siç janë: vajrat.

E pasur me fibra

Përdorimi i qepëve për dietë mund të ndihmojë në humbjen e peshës, pasi ka afërsisht 2.2 gram fibra për 100 gram qepë, dhe fibrat ndihmojnë në rritjen e ndjenjës së ngopjes, gjë që zvogëlon marrjen e vakteve.

Cilat janë recetat për qepët për dietë?

Ka një numër mënyrash në të cilat qepët mund të përdoren për humbje peshe, duke përfshirë:

Lëng qepësh

Skuqja e qepëve heq vlerën e saj ushqyese, kështu që lëngu i qepës është një recetë e shkëlqyer për të ruajtur vlerën e tij ushqyese.

Perberesit

Për të përgatitur lëng qepë, keni nevojë për sa vijon:

Qepë e freskët.

3 gota ujë.

Si të përgatiteni

Qepët mund të përgatiten përmes hapave të mëposhtëm:

Qërimi i qepëve

Zieni një gotë ujë.

Shtoni në blender edhe ujin e valë, qepën dhe ujin e mbetur që nuk vlon.

Përzieni përbërësit e mësipërm dhe është gati për t’u shërbyer

Perberesit

Ju do të keni nevojë për përbërësit e mëposhtëm:

4 – 5 qepë të kuqe, të qëruara dhe të prera.

Një filxhan domate të copëtuara.

3 gota me lëng pule ose perimesh.

3 thelpinj hudhër.

Disa xhenxhefil të grirë.

Një e katërta e një lugë çaji piper të zi.

lugë vaj ulliri.

Pak kripë.

Si të përgatiteni

Përgatituni duke ndjekur këto hapa:

Hidhni vajin në një tenxhere gatimi.

Shtoni xhenxhefilin dhe hudhrën dhe i trazoni pak me vajin.

Shtoni qepë dhe perime.

Gatuani përzierjen e mëparshme për 30 minuta.

Shtoni lëngun e pulës ose perimeve.

Shtoni piper dhe kripë dhe lëreni përzierjen e mëparshme të gatuhet për 10 – 15 minuta.