Çfarë ndodh me lëkurën tuaj nëse hani arra çdo ditë?
Sharr Travel

Çfarë ndodh me lëkurën tuaj nëse hani arra çdo ditë?

Konsumimi i vetëm gjysmë filxhani arra në ditë mund të ulë nivelet e kolesterolit dhe të përmirësojë shëndetin tuaj të përgjithshëm. Por, përveç se e mbajnë zemrën tuaj të lumtur, arrat janë një super-ushqim i vërtetë kur bëhet fjalë për bukurinë e lëkurës tuaj.

Arrat janë të mbushura me vitamina dhe lëndë ushqyese thelbësore, gjë që i bën ato një domosdoshmëri për lëkurën me shkëlqim natyror dhe rinor.

Ne zbuluam dëshmitë se si kjo meze e lehtë mund të promovojë shëndetin dhe bukurinë e lëkurës tuaj.

Mund të parandalojë plakjen e parakohshme

Arrat kanë shumë antioksidantë. Ato ua mbrojnë lëkurën nga dëmtimet mjedisore, siç është ekspozimi në diell. Konsumimi i disa arrave në ditë mund të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës edhe kundër plakjes dhe ta bëjë atë të duket më e re për kohë më të gjatë. Arrat janë gjithashtu të pasura me vitaminë B, e cila mund të zvogëlojë pigmentimin e lëkurës dhe të ndihmojë trupin që të prodhojë qeliza të reja të shëndetshme të lëkurës.

Mban lëkurën të hidratuar

Arrat ofrojnë më shumë yndyrna të shëndetshme omega-3 se çdo arrë tjetër. Marrja e mjaftueshme e omega-3 është thelbësore për shëndetin e lëkurës sepse ndihmon në balancimin e prodhimit të vajit, largimin e toksinave dhe bllokimin e lagështisë që i duhet lëkurës për të qëndruar e lëmuar dhe pa rrudha. Shtimi i arrave në dietën tuaj është një mënyrë e lehtë dhe e shijshme për ta ndihmuar lëkurën që të duket dhe ndjehet më e butë dhe të jetë e hidratuar mirë.

Mund të parandalojë plasjet

Shtimi i disa arrave në bollgurin tuaj të mëngjesit do ta bëjë atë më ushqyes dhe gjithashtu t’ju ndihmojë ta shëroni lëkurën nga brenda. Yndyrnat e shëndetshme në arra ndihmojnë në zbutjen e acarimit dhe madje mund të trajtojnë sëmundje të caktuara të lëkurës, të tilla si dermatiti. Disa elemente gjurmë në arra ndihmojnë në luftimin e inflamacionit nga brenda jashtë, duke e ndihmuar lëkurën të qëndrojë me shkëlqim dhe pa akne.

Mund të zvogëlojë rrathët e errëta dhe qeskat e syve

Kur zgjoheni me rrathë të errët ose sy të fryrë, me siguri se vendosni hidratues sysh ose disa kube akulli. Por srezulton se ngrënia e një grushti arrash mund të ketë efekt të ngjashëm. Arrat përmbajnë vitaminë E, e cila është vërtetuar se zvogëlon rrathët e errët, dhe nuk do të shqetësoheni për njollat ​​e syve që rrëshqasin poshtë fytyrës tuaj.

Ndriçon lëkurën tuaj

Ajo që hani ndikon në lëkurën tuaj dhe asnjë pluhur fytyre ose fondatinë nuk do ta bëjë të duket e bukur nëse zorrët nuk janë të shëndetshme. Arrat ushqejnë zorrët dhe promovojnë baktere të shëndetshme, të cilat janë tepër të rëndësishme për tretjen dhe shëndetin e përgjithshëm. Kjo, nga ana tjetër, do ta përmirësojë lëkurën nga brenda jashtë, duke e bërë atë natyrshëm të shëndetshme dhe me shkëlqim.

I bëjnë mirë skalit të kokës

Shtimi i arrave në vaktet tuaja ushqimore ju ndihmon edhe për lëkurën e kokës. Antioksidantët dhe acidet yndyrore të shëndetshme në arra mund të ndihmojnë në stimulimin e folikulave të flokëve, duke i bërë flokët më të shkëlqyeshëm dhe më voluminoz. Ngrënia e arrave gjithashtu mund ta bëjë lëkurën më të shëndetshme, gjë që do të ndihmojë në parandalimin e zbokthit dhe kruajtjes.