Këto janë nominimet për trofeun “Yashin 2021”
Sharr Travel

Këto janë nominimet për trofeun “Yashin 2021”

Trofeu “Yachine” është një çmim që dhurohet nga “France Football” për portierin me paraqitjet më të mira.

Ky çmim është emëruar pas portierit legjendar të Rusisë Lev Yashin, dhe fituesi zgjidhet nga lojtari i fundit që e ka fituar Topin e Artë, përcjell KosovaPress.

Portieri i fundit i cili e fitoi këtë çmim ishte ai i Liverpoolit Alisson Becker, i cili në vitin 2019 u zgjedh fitues i trofeut Yashin.

Vitin e kaluar ceremonia e ndarjes së këtij çmimi nuk u mbajt për shkak të pandemisë Covid-19, kurse këtë sezon do të mbahet, ku të nominuar janë disa nga emrat më të mëdhenj të portierëve si Ederson i Manchester Cityt, Gianluigi Donnaruma i PSG e Manuel Neuer i Bayern Munich.

Më poshtë mund të gjeni të gjithë të nominuarit për çmimin e trofeut “Yashin” për vitin 2021.

Ederson – Manchester City dhe Kombëtarja e Brazilit

Gianluigi Donnarumma – AC Milan, PSG dhe Kombëtarja e Italisë

Thibaut Courtois – Real Madrid dhe Kombëtarja e Belgjikës

Samir Handanovic – Inter dhe Kombëtarja e Sllovenisë

Emiliano Martinez – Aston Villa dhe Kombëtarja e Argjentinës

Edouard Mendy – Chelsea dhe Kombëtarja e Senegalit

Jan Oblak – Atletico Madrid dhe Kombëtarja e Sllovenisë

Manuel Neuer – Bayern Munich dhe Kombëtarja e Gjermanisë

Keylor Navas – PSG dhe Kombëtarja e Kosta Rikës

Kasper Schmeichel – Leicester City dhe Kombëtarja e Danimarkës