Ja çfarë duhet të hani dhe të shmangni për një lëkurë të shëndetshme
Sharr Travel

Ja çfarë duhet të hani dhe të shmangni për një lëkurë të shëndetshme

Lëkura është një reflektim i çdo gjëje që ndodh brenda trupit, dhe ndërsa nga jashtë mund të aplikohen disa produkte për të përmirësuar cilësinë e saj, në fund të fundit, do të duhet gjithashtu të ndryshohet dieta në mënyrë që të dukeni sa më mirë.

Pallavi Moulick, themeluese, HFA & Hoistic Health Coach për gratë, thotë se një dietë e ekuilibruar e pasur me ushqime të shëndetshme, gjumë të mirë, ushtrimet e duhura ditore, menaxhimin e stresit dhe nivelet e nevojshme të hidratimit janë thelbësore kur bëhet fjalë për lëkurë të mirë.

Ajo gjithashtu liston disa lëndë ushqyese anti-inflamatore dhe antioksidante, të cilat duhet t’i keni në dietën tuaj, në mënyrë që të keni lëkurë të pastër dhe me shkëlqim, shkruan Indianexpress, transmeton Klankosova.tv.

* Omega-3 janë të mira për lëkurën sepse ndihmojnë në reduktimin e efekteve të dëmshme të rrezatimit, pirjes së duhanit dhe ndotjes. Ato gjithashtu reduktojnë rrudhat dhe përmirësojnë lëkurën e thatë. Disa nga burimet kryesore janë peshku, farat chia, farat e lirit, arrat dhe vaji i farave të lirit.

* Vitamina E është efektive në reduktimin e dëmtimeve nga rrezet ultraviolet. Bajamet, avokadot, lajthitë dhe farat e lulediellit janë disa burime për vitaninën E.

* Vitamina A është përforcuesi i fundit për të marrë atë shkëlqim dhe mbështetë sistemin imunitar të lëkurës. Disa nga ushqimet janë proteinat shtazore, patatja e ëmbël, spinaqi i zier, karotat.

* Mbrojtja e mikrobiomës së zorrëve mund të bëhet duke konsumuar ushqime të fermentuara si kosi, lakrat turshi dhe ushqime tjera turshi.

“Alkooli, ushqimet e skuqura, sheqeri i rafinuar, dehidratimi, pirja e duhanit, gjumi i parregullt dhe të qenit gjithmonë i stresuar dhe shqetësuar duhen shmangur. Këto marrin vitalitetin nga lëkura juaj dhe çojnë në një degradim të ngadaltë të të gjitha sistemeve të tjera në trupin tuaj. Reduktimi i ushqimeve të mësipërme jo vetëm që do ta bëjë trupin të përgjigjet mirë, por do të fillojë procesin e shërimit të lëkurës suaj”, përfundon Moulick.