Kurti uron hebrenjtë për festën Hanukkah
Sharr Travel

Kurti uron hebrenjtë për festën Hanukkah

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka uruar komunitetin hebre me rastin e festës Hanukkah.

“Sonte është nata e dytë e Hanukkah, urimet më të mira për të gjithë miqtë tanë hebrenj që festojnë. Kujtojmë se në fund, drita gjithmonë do të triumfojë mbi errësirën dhe liria do të lulëzojë kundër shtypjes”, shkruan Kurti në një postim në Twitter.

"Hanukkah", që në shqip do të thotë "përkushtim", festohet në përkujtim të fitores së kryengritësve të lashtë izraelitë, Makabinjëve mbi ushtrinë greko-siriane dhe mrekullinë e mëvonshme të rishenjtërimit të Tempullit të Shenjtë në Jeruzalem dhe rivendosja e Menorës. 


MË SHUME NGA Aktuale