Jeni vazhdimisht të lodhur dhe nuk mund të flini? Arsyeja qëndron në këtë
Lifestyle

Jeni vazhdimisht të lodhur dhe nuk mund të flini? Arsyeja qëndron në këtë

Ndiheni të rraskapitur edhe pasi keni fjetur tetë orë gjumë? A arrini për filxhanin e tretë të kafesë deri në mesditë për t`u zgjuar? Ndjeni se jeni vazhdimisht të lodhur? Nëse e gjeni veten në ndonjë nga këto fjali, mund të vuani edhe nga lodhja kronike.

Të gjithë ndihemi të lodhur në faza të ndryshme të jetës, veçanërisht kur, për shembull, jemi të ndarë mes shumë detyrimeve të biznesit dhe familjes, pritjeve në një punë të re, gjatë provimeve të rëndësishme…

Por nëse ndjenja e vazhdueshme e lodhjes nuk largohet, është një problem më i thellë që mund të rezultojë nga sëmundje më serioze si apnea e gjumit, depresioni, diabeti ose sëmundjet kronike të veshkave.

Një specialist i mjekësisë familjare, Jared Ankerman, ka zbuluar arsyet e ndryshme pse ndiheni kaq të lodhur.

A janë lodhja dhe ndjenja e lodhjes e njëjta gjë? Po dhe jo, beson ai.

“Lodhja është diçka e natyrshme. Mund të jeni të lodhur pas një dite të vështirë në punë ose ushtrime. Kjo është normale dhe shumica e njerëzve e përjetojnë atë.” Nga ana tjetër, ndjenja e lodhjes është më e fortë se vetë lodhja.

“Pavarësisht nëse keni fjetur apo pushuar, nëse nuk keni energji ose jeni lodhur shpejt, ndonjëherë mund të jetë një shenjë se diçka më serioze po ndodh”, paralajmëron Ankerman.

Çfarë mund t'ju bëjë të jeni vazhdimisht të lodhur? Këtu janë disa arsye:

Anemia

Nëse vuani nga mungesa e hekurit në gjakun tuaj, e njohur si anemi, kjo do të thotë se nuk po prodhoni mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut. Për fat të keq, anemia është shumë e zakonshme, ndaj vlerësohet se rreth tre milionë amerikanë vuajnë nga ky problem. Qelizat e kuqe të gjakut nevojiten për të furnizuar trupin tuaj me sasinë e duhur të oksigjenit që organet tuaja të funksionojnë siç duhet - kjo mund të jetë arsyeja pse ndiheni kaq të rraskapitur dhe të lodhur.

Apnea e gjumit

A zgjoheni gjatë gjumit dhe jeni shumë të lodhur në mëngjes? Ju mund të keni apnea - një çrregullim gjumi në të cilin frymëmarrja ndërpritet gjatë gjumit. Apnea mund të çojë në probleme të tjera shëndetësore si presioni i lartë i gjakut, diabeti dhe sulmi në zemër, dhe gjithashtu mund t'ju bëjë të ndiheni më të lodhur se zakonisht.

“Gjumi i pamjaftueshëm ose i papërshtatshëm mund të kontribuojë në lodhje”, tha Ankerman. “Shumë njerëz vuajnë nga privimi kronik i gjumit. Unë rekomandoj që të rriturit të përpiqen të flenë për të paktën tetë orë.'

Diabeti

Për njerëzit me diabet, ndjenja e lodhjes është një nga simptomat kryesore. “Nëse njerëzit kanë kontroll të dobët të diabetit të tyre, nivelet e sheqerit në gjak do të rriten dhe kjo në fund mund të shkaktojë lodhje”, paralajmëron doktori.

Depresioni

Nëse jeni vazhdimisht i lodhur, është një pikënisje e mirë për të përcaktuar nëse ka ndonjë shkak themelor për të folur me mjekun tuaj, dhe ai do të bëjë një histori mjekësore, do të bëjë një ekzaminim dhe ndoshta do të kërkojë një analizë gjaku. 

“Nëse gjetjet janë brenda kufijve normalë dhe nuk mund të gjendet asnjë shkak i lodhjes, mjeku do të fokusohet në çrregullimet e humorit”, tha Ankerman, duke shtuar se depresioni mund të shkaktojë letargji, e cila mund të çojë në lodhje dhe të ndikojë në zakonet tuaja të të ngrënit dhe gjumit. 

Tiroide joaktive

Hipotiroidizmi është një gjendje në të cilën gjëndra tiroide (një organ i vogël por shumë i rëndësishëm në formë fluture pranë pjesës së përparme të qafës) nuk prodhon mjaftueshëm hormone. Metabolizmi fillon të ngadalësohet, gjë që mund të çojë në lodhje.

"Kur të flisni me mjekun tuaj, ai ndoshta do t'ju urdhërojë për disa kontrolle për të parë nëse keni probleme me tiroiden," tha Ankerman.

Sëmundja kronike e veshkave

Zvogëlimi i funksionit të veshkave mund të shkaktojë grumbullimin e toksinës dhe papastërtive në gjak, gjë që mund t'ju bëjë të ndiheni të lodhur dhe të dobët. Një tjetër faktor rreziku? Ju mund të zhvilloni anemi, e cila gjithashtu mund të shpjegojë lodhjen tuaj.

“Shpesh pacientët që vuajnë nga sëmundjet e veshkave ose ata në dializë mund të kenë probleme lodhjeje”, tha Ankerman.

Infeksion bakterial ose viral

Keni ftohje apo grip? Ndiheni të rraskapitur dhe të lodhur. Kjo ndodh sepse trupi juaj lufton infeksionin dhe ngarkon sistemin tuaj imunitar.

“Infeksionet më serioze bakteriale dhe virale mund të ndikojnë në sisteme të ndryshme të organeve, të cilat mund të shkaktojnë lodhje”, tha Ankerman. Kështu, infeksionet si mononukleoza dhe Covid mund të shkaktojnë lodhje afatgjatë.

Mangësitë në dietë

Nuk merrni mjaftueshëm vitaminë B12 ose vitaminë D? Gjithashtu mund t'ju bëjë të ndiheni shumë të lodhur.

“Kur të bëj një diagnozë, do të fokusohem edhe në disa mangësi ushqyese. Mungesa e vitaminave mund të shkaktojë probleme me lodhjen, paralajmëron Ankerman. Pra, nëse mjeku juaj përcakton se keni mungesë të vitaminave, ai mund të sugjerojë ndryshime në dietën tuaj ose përdorimin e suplementeve.

Dallimi midis ndjenjës së lodhjes dhe lodhjes kronike

Nëse përjetoni lodhje të vazhdueshme, dobësuese që zgjat për gjashtë muaj ose më shumë, mund të vuani nga sindroma e lodhjes kronike.

“Sindroma e lodhjes kronike është studiuar më shumë në pesë deri në 10 vjetët e fundit. Më parë mendohej se ishte më shumë një diagnozë psikiatrike”, tha mjeku. 

Edhe pse nuk ka kurë për sindromën e lodhjes kronike, ajo mund të trajtohet me terapi për njohje-sjellje dhe medikamente.

Është e rëndësishme të flisni me mjekun tuaj nëse keni këto simptoma. Nëse jeni të shqetësuar se kjo mund të jetë diçka më shumë sesa thjesht lodhje, mjeku juaj duhet të bëjë një diagnozë të saktë. Është një problem shumë rraskapitës që mund të ndikojë shumë në cilësinë e jetës.

Njerëzit me sindromën e lodhjes kronike mund të kenë simptoma të tilla si:

dhimbje muskulore

vështirësi në gjumë

simptoma të ngjashme me gripin, duke përfshirë dhimbje të kyçeve dhe ënjtje të nyjave limfatike 

probleme me vëmendjen dhe kujtesën.