Si të bëni volumin e flokëve
Lifestyle

Si të bëni volumin e flokëve

Edhe pronarët e flokëve të trashë, pasi i kanë rritur shumë gjatë, kanë nevojë për mjete shtesë për të shtuar volumin. Flokët e gjatë humbasin shkëlqimin e tyre nën peshën e tyre. Për t`i shtuar volum flokëve, gjyshet tona duhej të bënin një krehër, duke i prishur pa mëshirë flokët. Sot, stilimi vëllimor është i disponueshëm në mënyra të ndryshme. Ne do t`ju tregojmë se si t`i shtoni volum flokëve tuaj vetë në shtëpi.

Vëllimi në flokë

Këtu janë disa këshilla dhe truke për t'i shtuar volum dhe shkëlqim flokëve tuaj:

  • Prerje flokësh dhe stilime të përshtatshme;
  • Theksimi me efektin e shkëlqimit;
  • Përdredhje në biçurrela;
  • Maska për t'i bërë flokët të shkëlqyera;
  • Stilimi me tharëse flokësh;
  • Stilimi i stilistëve dhe të tjerët.

Le të shqyrtojmë disa nga këto metoda në më shumë detaje.

Prerje flokësh për flokë të shkëlqyer. Prerja e flokëve e zgjedhur dhe e ekzekutuar saktë do t'i japë asaj një vëllim dhe lehtësi të bukur. Për shembull, mund të bëni një prerje flokësh me skajet "të rreckosura". Ky opsion kryhet në shumë shtresa, gjë që ju lejon të "ngritni" hairstyle.

Nëse flokët janë të hollë, është mirë t'i prisni shpesh. Atëherë modeli i flokëve do të mbajë mirë dhe majat nuk do të hollohen. Gjithashtu, për pronarët e flokëve të hollë, është më mirë t'i rritni ato me gjatësi të mesme dhe të mbani balluke.

Një prerje flokësh në kaskadë gjithashtu rrit vizualisht vëllimin e flokëve. Parukierët rekomandojnë gjithashtu një prerje bob ose një prerje të dyfishtë bob për flokë të hollë. Ka shumë mundësi për prerjet e flokëve të ofruara këtu sot. Zgjidhni atë që i përshtatet në mënyrë të përkryer fytyrës tuaj.

Pikat kryesore për të shtuar volumin. Sallonet e bukurisë thonë se çdo lloj theksimi rrit vizualisht volumin e modelit të flokëve. Mund të bëni pika kryesore të pjesshme, pika kryesore tradicionale ose pika kryesore me pika kryesore. Në çdo rast, flokët tuaj do të shkëlqejnë me nuanca, duke u rritur vizualisht në vëllim. Pikat kryesore janë të përshtatshme për flokë të çdo gjatësi.

Curlers. Me kaçurrelat e zakonshme, ju mund të rrisni ndjeshëm vëllimin e flokëve tuaj. Përpara se të bëni kaçurrela, përdorni një shkumë ose shkumë flokësh për të lyer flokët në rrënjët e tyre. Pasi të keni përdredhur të gjitha fijet në kaçurrela, thajini ato me tharëse flokësh. Mos i hiqni kaçurrelat për njëzet minuta të tjera derisa të ftohen plotësisht.

Hiqni kaçurrelat dhe drejtojini fijet me duar. Mos përdorni furçë flokësh. Sprajet dhe spërkatjet për rregullimin e flokëve do t'ju ndihmojnë të mbani stilin e flokëve për një kohë të gjatë.

Është i përshtatshëm për të përdorur papilote të mëdha fleksibël ose Velcro. Ato mund të fiksohen lehtësisht në çdo pozicion. Përpara se të fiksoni papilotat, aplikoni shkumë për stilimin e kaçurrelave. Prisni derisa flokët tuaj të thahen plotësisht.

Pas dredha-dredha në curlers, ju mund të zgjidhni hairstyles të ndryshme. Për shembull, krehni ato pak në rrënjë dhe lërini fillesat të varen lirshëm. Ky model flokësh do të jetë voluminoz. Një tjetër mundësi është të ngrini flokët në tempuj me karfica bobby. Edhe një bisht kali do të duket voluminoz pas kaçurrelave.

Shtojmë volumin me tharëse flokësh. Tani le të zbulojmë se si t'i shtoni volum flokëve tuaj me një tharëse flokësh. Përdorni bashkëngjitje të ndryshme për gjatësi të ndryshme flokësh. Kur i thani flokët, përdorni shkumë ose produkte të tjera fiksuese për të ngritur flokët në rrënjë.

Ngrini çdo pjesë dhe fryni në të gjithë gjatësinë e tharëses së flokëve derisa flokët të thahen, duke filluar nga majat deri te rrënjët. Ju gjithashtu mund të përkulni kokën poshtë, t'i krehni të gjithë flokët dhe t'i thani në këtë pozicion. Lërini flokët tuaj të ftohen pak. Kur i krehni flokët prapa, ato do të formojnë një kokë të bukur.

Shtojca e tharëses së flokëve - difuzori mund të jetë gjithashtu një ndihmës në marrjen e vëllimit të flokëve.Është shumë e lehtë për t'u përdorur. Rrotulloni pak tharësen e flokëve në rrënjët e flokëve tuaj. Megjithatë, në vend të një difuzeri, mund të përdorni edhe një furçë masazhi për të ndihmuar në ngritjen e flokëve në rrënjë.

Opsioni i harlisur i tharjes së flokëve është i përshtatshëm për vajzat me flokë me gjatësi të mesme ose flokë shumë të hollë dhe të hapur. Për flokët që janë shumë të gjatë dhe të rëndë, do të kërkohen masa më efektive.

Kozmetikë dhe shampo. Pronarët e flokëve të hollë dhe të hollë përpiqen të blejnë shampo dhe kondicioner-kondicioner që japin volum. Nuk është e vështirë t'i zgjidhni ato: në paketim ka gjithmonë një mbishkrim si: "vëllimi dhe kujdesi" ose "volumi". Shanset janë që kompania juaj e preferuar e kozmetikës ka mundësi të ngjashme për shampo, kondicioner flokësh dhe balsam.

Efekti i fryrjes së flokëve arrihet me ndihmën e mbushësve të ndryshëm: proteina, silikoni, keratin, ceramide, kolagjen, lanolinë, etj. Është e rëndësishme të aplikoni balsamët dhe kondicionerët në mënyrë korrekte. Aplikohen në të gjithë gjatësinë e flokëve, por vetëm nga majat e flokëve deri në mes të gjatësisë. Aplikimi me gjatësi të plotë do të rëndojë flokët tuaj. Nga kjo, vëllimi i tyre humbet.

Një tjetër volumues i shkëlqyer i flokëve është këna pa ngjyrë. Gjithashtu forcon flokët, i bën më të trashë, formon një shtresë mbrojtëse mbi to, i bën flokët me shkëlqim. Por pasi të keni përdorur këna, është shumë e vështirë të lyeni flokët me ngjyra kimike.

Kozmetikë të tjera për vëllimin e flokëve: shkumë, shkume, xhel, llaqe, pluhura dhe shumë më tepër. Është e padëshirueshme që të gjitha këto fonde të përdoren në baza ditore. Kjo mund të dëmtojë flokët tuaj. Por për një hairstyle festive, ato janë perfekte.

Maska e flokëve

Ju mund t'i shtoni volum flokëve të dobët dhe të hollë me maska. Përdoren si maska ​​të gatshme të ofruara nga industria kozmetike ashtu edhe opsione të ndryshme shtëpiake. Le të hedhim një vështrim në disa prej tyre.

Maska me bazë dimexidum

Këto maska ​​kanë marrë shumë vlerësime pozitive. Veprimi i barit: Dimeksidi depërton nën lëkurë deri në shtresën e poshtme të tij. Së bashku me të, përbërës të tjerë të maskës barten atje: lëndë ushqyese, vitamina. Ai rigjeneron folikulat e flokëve, duke i bërë flokët të shëndetshëm dhe duke përshpejtuar rritjen e tyre. Maska të tilla kanë një efekt të dobishëm në lëkurën e kokës, përshpejtojnë qarkullimin e gjakut.

Përdorimi i maskave me Dimexidum është i mundur vetëm pas konsultimit me një mjek. Shikoni kundërindikacionet për ilaçin. Sigurohuni që të holloni përgatitjen 1: 3 në mënyrë që të mos digjen skalpin e kokës. Përdoreni maskën menjëherë pas përgatitjes. Këtu janë disa receta për maskat Dimexidum që mund t'i bëni në shtëpi.

Me lëng limoni... Përzieni tre lugë çaji me lëng limoni të shtrydhur fllad, një lugë çaji Dimexide, vitaminat A dhe E në solucione vaji në një lugë çaji. Fërkojeni në rrënjët e flokëve, lëreni për 20 minuta, shpëlajeni me shampo. Përdoreni dy herë në javë.

Me vajra. Përdorni vajrat që keni në dispozicion: pjeshkë, bukë deti, kastor, rodhe, bajame dhe të tjera. Për tre lugë çaji vajra - një lugë Dimexidum. Shtoni një të verdhë veze në maskë. Përziejini përbërësit dhe aplikojeni menjëherë në lëkurën e kokës. Lëreni maskën për 20 minuta, shpëlajeni me shampo.

Maska me kanellë

Vitaminat dhe antioksidantët në kanellë, si dhe vajrat esenciale, e bëjnë atë një produkt të shkëlqyer për kujdesin e flokëve. Maska me kanellë përdoren për të zbardhur flokët, për të trajtuar flokët dhe për t'i dhënë volum flokëve. Në përgatitjen e maskave përdoret si pluhuri i kanellës ashtu edhe vaji i kanellës, i cili shitet në barnatore.

Maskat me kanellë mund të përmbajnë përbërës të tillë si vaj ulliri, limon, të verdhë veze, mjaltë, mustardë dhe të tjerë. Përdorni përbërësit e duhur në varësi të llojit dhe gjendjes së flokëve tuaj.

Maska me vaj kastor dhe rodhe

Janë vajrat e kastorit dhe rodhes që janë përdorur prej kohësh për trajtimin e flokëve të dobët dhe të hollë. Ju thjesht mund t'i lyeni flokët me një nga këto vajra përpara se t'i lani, t'i lini për njëzet minuta dhe t'i lani flokët. Përsëriteni procedurën çdo ditë tjetër. Efekti do të jetë i dukshëm brenda një jave.

Mund të përgatisni maskën e mëposhtme: përzieni 20 gramë vaj kastori me 10 gramë vodka. Fërkojeni në lëkurën e kokës dhe lëreni për 30 minuta. Lajeni.

Maska me vezë

Shumë maska ​​përdorin një vezë të freskët, më saktë, të verdhën e vezës së pulës. Përdoret në kombinim me produktet e qumështit të fermentuar (kefir, salcë kosi), me alkool (konjak, vodka), limon, vajra të ndryshëm dhe produkte të tjera.

Duke bërë rregullisht maska ​​flokësh për dy deri në tre muaj, do të vini re një përmirësim të dukshëm. Flokët do të jenë më të shëndetshëm, do të jenë të harlisur. Flokë të tillë mund të përshtaten lehtësisht në një hairstyle voluminoze. Tema tjetër: heqja e përhershme e qimeve. Mësoni si të hiqni qafe qimet e padëshiruara.