Mediet skandinave për këngën e Shqipërisë në Eurovizion
Foto: Ronela Hajati/ Instagram
Kulturë

Mediet skandinave për këngën e Shqipërisë në Eurovizion

Kimete Kasumi/RTKlive

Retro është një trend në kontributin e së martës mbrëma - veçanërisht në vitet `70.

Në pjesën e parë të gjysmëfinales së Eurovizionit, mediet skandinave vlerësojnë synimin vendeve skandinave për të arritur në finale. Eurovizioni nisi mbrëmë gjysmëfinalen e parë, ku ndër të tjera shtetet që janë kualifikuar mbrëmjen e së martës për në finalen e “Eurovision 2022” janë: Zvicra, Armenia, Islanda, Lituania, Portugalia, Norvegjia, Greqia, Ukraina, Moldavia, Holanda.

Por nuk mbeti anash vlerësimit edhe kënga e Shqipërisë e ekzekutuar nga Ronela Hajati, me këngën “Sekreti”.

“Nisja e të gjithë konkurrencës e bën Shqipërinë, këtë vend jashtëzakonisht të çuditshëm të Eurovizionit që pothuajse gjithmonë ofron diçka emocionuese. Pra, përsëri këtë vit: etnopop i fuqishëm me bateri dhe tutorë dhe më pas vallëzohet dhe balluket rrotullohen me bishtin - vetëm në Eurovizion! Shqipëria shpesh keqkuptohet në këto kontekste, por jo këtë vit apo jo?”, thuhet, mes tjerash, në mediet skandinave.

Kënga e Ronela Hajatit në Skandinavi është vlerësuar me tre yje nga pesë gjithsej.


MË SHUME NGA Kulturë