Mënyra më e shëndetshme për të gatuar pulën
Lajme

Mënyra më e shëndetshme për të gatuar pulën

Për fat të mirë, ka shumë mënyra për të fituar përshtypjet në një darkë pule duke ruajtur vlerat e saj ushqyese. Sipas Healthline, pjekja në skarë dhe pjekja në sobë janë dy nga mënyrat më të shëndetshme për të gatuar pulën. Një copë e thjeshtë gjoks pule pa bukë apo yndyrë për t’i dhënë shije mund të duket e mërzitshme, por ka shumë truke që mund t’i përdorni për rezultate të shijshme që do t’ju habisin vërtet.

Marinimi i pulës gjatë natës në përzierje me bazë kos ose uthull do të rifreskojë shijen e tij duke e mbajtur atë të shëndetshëm. Ju gjithashtu mund të shtoni barishte dhe erëza të ndryshme që do t’i japin gjellës tuaj një kthesë pa shtuar kalori shtesë.

Pavarësisht nëse vendosni të piqni pulën në skarë ose të piqni pulën, gjithmonë sigurohuni që mishi të gatuhet në një temperaturë të brendshme prej të paktën 80 gradë Celsius. Kjo do të sigurojë që çdo bakter që shkakton sëmundje si salmonela të shkatërrohet.


MË SHUME NGA Lajme