G7 u bën thirrje Kosovës e Serbisë të normalizojnë marrëdhëniet
Lajmi i Fundit

G7 u bën thirrje Kosovës e Serbisë të normalizojnë marrëdhëniet

Besart Galica / RTK

Në Gjermani janë mbledhur ministrat e Jashtëm të G7-së, Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar, Japonisë, SHBA-së dhe Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell.

“Ne u bëjmë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialogun e lehtësuar nga BE-ja, të zbatojnë plotësisht të gjitha marrëveshjet e kaluara pa vonesa dhe të normalizojnë marrëdhëniet e tyre përmes një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht të detyrueshme, e cila do të mundësojë realizimin e perspektivave të tyre përkatëse evropiane kontribuojnë në stabilitetin rajonal dhe përfitojnë të gjithë njerëzit në rajon”, thuhet në komunikatën e G7.

Gjithashtu në komunikatë është vlerësuar fakti se Kosova është rreshtuar me Perëndimin sa u përket sanksioneve kundër Rusisë, është vlerësuar edhe përafrimi i Bosnjës, derisa kanë kërkuar që edhe Serbia ta bëjë të njëjtën gjë.


MË SHUME NGA Lajmi i Fundit