Ambasada e SHBA-së: Të drejtat e LGBTQI+ të drejta njerëzore, jo privilegje
Foto: RTK
Lajmi i Fundit

Ambasada e SHBA-së: Të drejtat e LGBTQI+ të drejta njerëzore, jo privilegje

Emine Hoti / RTKlive.com

Çdo person meriton të jetojë i sigurtë, me dinjitet dhe pa u diskriminuar.

Kështu ka deklarur Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë më 17 maj, në ditën ndërkombëtare kundër homofobisë, bifobisë dhe transfobisë.

Në deklaratën e ambasadës amerikane thuhet se të drejtat e komunitetit LGBTQI+ janë të drejta njerëzore e jo privilegje.

“Të drejtat e komunitetit LGBTQI+ janë të drejta njerëzore, jo privilegje të veçanta. Dita Internacionale kundër homofobisë është një mundësi për të reflektuar dhe për të mbështetur komunitetin LGBTQI+”, thuhet  tutje në deklaratë.


Bast-Trade
AlbiMall
Eurokoha
Vjosa

MË SHUME NGA Lajmi i Fundit