Ushqimet që parandalojnë shfaqjen e rrudhave
Lifestyle

Ushqimet që parandalojnë shfaqjen e rrudhave

Me kalimin e kohës, lëkura ndryshon, duke ndjekur procesin natyral të plakjes. Disa njerëz shfaqin shenjat e kohës më shpejt sesa të tjerët, por herët a vonë, të gjithë përjetojnë ndryshime në pamjen e tyre. Kjo do të thotë që lëkura bëhet më pak elastike, më e hollë dhe e thatë, duke rezultuar në vija të holla dhe rrudha.

Ka shumë faktorë që ndikojnë në procesin e plakjes dhe i referohen reduktimit të prodhimit të kolagjenit dhe elastinës, proteinat që janë përgjegjëse për elasticitetin e lëkurës. Ekspozimi në diell, ndotja e ajrit, duhani etj janë vetëm disa faktorë të jashtëm që përshpejtojnë shfaqjen e rrudhave.

Zakonet e të ngrënit gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm si në paraqitjen ashtu edhe në reduktimin e linjave të imta. Duke shmangur sistematikisht ekspozimin ndaj diellit dhe duke shtuar ushqyesit e mëposhtëm në dietën tuaj, nuk do të shqetësoheni për rrudhat rreth syve ose ballit.

Antioksidantë

Ata luftojnë radikalet e lira të krijuara në ADN nga dëmtimi dhe nga rrezatimi ultravjollcë. Ushqimet e pasura me antioksidantë janë:

Manaferrat

Perime me gjethe jeshile

Kumbulla

Brokoli

Vitamina A

Rrit rinovimin e qelizave dhe shpejtësinë e prodhimit të kolagjenit dhe elastinës, duke reduktuar njollat e lëkurës, duke promovuar vetitë e saj zbardhuese.

Karotat

Patate e ëmbël

Vitaminë C

Veprimi i tij antioksidant lufton radikalet e lira, duke ndihmuar në ruajtjen e qëndrueshmërisë së fytyrës.

Brokoli

Luleshtrydhet

Patate

Lakrat e Brukselit

Vitamina E

Mbështet sistemin natyror të mbrojtjes së lëkurës, duke ofruar qetësi dhe lehtësim ndaj inflamacionit të brendshëm.

Bajame

Ullinj

Kikirikët

Gjalp kikiriku

Kolagjeni

Kjo lloj proteine ​​është kryesisht përgjegjëse për shëndetin e mirë të kockave, flokëve, dhëmbëve dhe lëkurës.

Agrumet

Gjoks pule

E bardha e vezës


Bast-Trade
AlbiMall
Eurokoha
Vjosa