Pse e keni të vështirë të flini gjatë verës
Lifestyle

Pse e keni të vështirë të flini gjatë verës

Vera sapo ka filluar dhe për shumë prej nesh ka sjellë me vete pagjumësinë. Edhe pse fenomeni i pagjumësisë së verës në veçanti nuk është studiuar në mënyrë adekuate nga shkencëtarët, ka disa ndryshime sezonale që mund ta bëjnë më të vështirë pushimin gjatë verës.

Ndryshimi i kohës

Për shkak të kohës së verës, ne kalojmë më shumë kohë të ekspozuar në diell më vonë gjatë ditës. Si rezultat, truri nuk fillon të prodhojë melatoninë, hormoni që i sinjalizon trupit se është koha për të fjetur  derisa dielli të perëndojë, domethënë shumë më vonë se në dimër. Pra, nëse jeni duke shijuar ditët e gjata të verës, ka shumë të ngjarë që kur të jeni gati për të fjetur, trupi juaj nuk do ta ketë marrë ende mesazhin.

Nxehtesia

Rritja e temperaturave gjatë verës gjithashtu mund të prishë orarin tuaj të gjumit. Në rrethana normale, temperatura e trupit bie një ose dy orë para gjumit dhe vazhdon të bjerë gjatë natës. Por kur temperatura e jashtme është e lartë, atëherë temperatura e trupit është e ngadaltë në rënie dhe gjumi bëhet më pak i qetë me më shumë pushime.

Më shumë aktivitete

Është shumë e rëndësishme që ata që kanë vështirësi të flenë të mbajnë një orar të rregullt dhe të flenë e të zgjohen në të njëjtat orë. Vera, përveç ditëve më të gjata dhe temperaturave më të larta, zakonisht sjell më shumë aktivitete sociale. Rutina e përditshme ndryshon, ne dalim më shumë, hamë dhe pimë më vonë gjatë ditës, shkojmë në shtrat pas mesnate dhe para se ta kuptojmë mirë, të dielën në mbrëmje e kemi të vështirë të flemë në orën e zakonshme.

Çfarë mund të bëhet për të fjetur gjatë verës?

Faktorët e mësipërm që ndikojnë në gjumin mund të duken të pashmangshëm. Për fat të mirë, ka disa praktika që mund të ndiqni për të vazhduar të bëni gjumë të mjaftueshëm dhe cilësor gjatë verës.

Para së gjithash, është e rëndësishme të keni një orar dhe të përpiqeni të flini dhe të zgjoheni në të njëjtën orë çdo ditë, derisa ritmi juaj cirkadian të rregullohet. Ju gjithashtu mund të krijoni një rutinë para se të shkoni në shtrat duke hequr pajisjet elektronike që lëshojnë dritë artificiale nga dhoma e gjumit dhe duke bërë diçka relaksuese. Temperatura e dhomës gjithashtu mund të bëjë një ndryshim. Temperatura ideale për gjumë cilësor është nga 15,5 deri në 19,5 gradë Celsius.

Është mirë të shmangni ushtrimet aerobike, të hani vakte të mëdha dhe të pini alkool para gjumit, pasi të treja mund të degradojnë cilësinë e pushimit. E njëjta gjë vlen edhe për kafeinën, e cila mund të qëndrojë në trup deri në 10 orë.

Nëse ende keni vështirësi për të fjetur, është më mirë të ngriheni nga shtrati dhe të bëni diçka tjetër, të tilla si të lexoni një libër, të bëni një enigmë ose të meditoni dhe të provoni të bini përsëri në gjumë kur ndiheni të përgjumur. Përndryshe, truri mund të shoqërojë pushimin në shtrat me pagjumësinë, duke e përjetësuar problemin.


Bast-Trade
AlbiMall
Eurokoha
Vjosa