Vdes poeti i njohur Xhevdet Bajraj
Kulturë

Vdes poeti i njohur Xhevdet Bajraj

Fadil Sertolli/RTKLive

Poeti i njohur Xhevdet Bajraj ka vdekur. Lajmin e ka bërë të ditur vëllai i tij, Fadili.

"Njoftim mortor: sot pas një sëmundje të shkurtër ndërroi jetë vëllai im Xhevdet Bajraj. Për datën e varrimit ju lajmërojmë në ditët në vijim", ka njoftuar ai.

Xhevdet Bajraj është autor i plot librave me poezi, shumë prej të cilëve janë përkthyer edhe në gjuhë të huaja. 

Ai nga viti 1999 jetonte në Meksikë, ku ishte profesor në Universitetin e Meksiko Sitit. 

Xhevdet Bajraj u lind në Panorc të Malishevës më 1960. Shkollën fillore dhe gjimnazin i mbaroi në Rahovec, ndërsa studimet për Letërsi i ndjeki në Universitetin e Prishtinës.  


Bast-Trade
AlbiMall
Eurokoha
Vjosa