Keni lëkurë të thatë në verë? Disa zgjidhje që do t’ju ndihmojnë
Lifestyle

Keni lëkurë të thatë në verë? Disa zgjidhje që do t’ju ndihmojnë

Lëkura prodhon të ashtuquajturin “sebum”. Kur ky vaj natyral është në nivele normale, lëkura mbahet e hidratuar dhe me shkëlqim. Por nëse nuk ka prodhim të mjaftueshëm të sebumit, në lëkurë krijohet thatësi. Tharja mund të shfaqet në fytyrë, këmbë, duar apo edhe në të gjithë trupin.

Lëkura e thatë mund të shkaktohet nga faktorë të brendshëm ose të jashtëm, disa prej të cilëve janë ajri i thatë, ekspozimi ndaj kimikateve të ashpra në sapunë ose produkte të tjera, larja e tepruar, pH i pabalancuar i lëkurës, pirja e duhanit, ekspozimi i tepruar ndaj rrezeve të diellit etj.

Këshilla kundër lëkurës së thatë në verë

Hidratim ditor

Hidratuesit përmirësojnë funksionin e barrierës së lëkurës, duke e mbajtur lëkurën të butë dhe të freskët.

Banja me ujë të ngrohtë

Nxehtësia dhe avulli hapin poret dhe dehidratojnë lëkurën. Prandaj, duhet të bëni një banjë me ujë të vakët. Në fund të fundit, vera është jashtëzakonisht e këndshme dhe do t’ju freskojë.

Uji

Hidratimi është thelbësor që trupi të funksionojë siç duhet. Duhet të pini 8-10 gota ujë në ditë për të shmangur dehidratimin. Ndërsa, sidomos në verë kur humbim shumë lëngje përmes djersës, duhet të jeni jashtëzakonisht të kujdesshëm.

Dieta e duhur

Ne gjithashtu mund ta hidratojmë trupin përmes dietës sonë. Rreth një e pesta e konsumit tonë të ujit vjen nga ushqimi. Kastraveci, luleshtrydhet, shalqiri, selinoja, domatet dhe kungulli janë zgjedhje ideale pasi kanë përmbajtje të lartë uji.

Pastrues i butë i fytyrës

Pastruesit që përmbajnë kimikate mund të irritojnë dhe thajnë lëkurën. Zgjidhni pastrues të butë dhe shmangni produktet që përmbajnë alkool, ngjyra artificiale dhe plastikë.


APR
Romay Lift