​Vdes aktori Paul Sorvino
Rtklive
Kulturë

​Vdes aktori Paul Sorvino

KP

Aktori i filmit “GoodFellas”, Paul Sorvino, ka ndërruar jetë nga shkaqe natyrale sot në moshën 83-vjeçare, ka bërë të ditur bashkëshortja e tij Dee Dee.

Ajo tha në një deklaratë: “Zemrat tona janë thyer, nuk do të ketë kurrë një Paul Sorvino tjetër, ai ishte dashuria e jetës sime dhe një nga interpretuesit më të mëdhenj që ka zbukuruar ndonjëherë ekranin dhe skenën”.

Sipas publicistit Roger Neal, aktori i “Gambler” vdiq në klinikën Mayo në Jacksonville, Florida.

Përveç roleve të tij duke përfshirë mafiozin Paulie Cicero në “GoodFellas” dhe Fulgencio Capulet në “Romeo and Juliet” të Baz Luhrmann.

Paul ishte gjithashtu një tenor i respektuar që përmbushi një ëndërr të jetës kur performoi për Operën e Nju Jorkut në 2006.

Ai ishte më i njohur për portretizimin e mafiozit Paulie Cicero në “GoodFellas” dhe më parë pranoi se ishte i bindur se do të " shkatërrojnë karrierën e tij dhe vizionin e regjisorit Martin Scorsese për filmin përpara xhirimeve”.

Ai më parë tha: “Kam bërë shumë komedi si dhe drama, por kurrë nuk kam bërë rolin e një djali vërtet të ashpër. Nuk e kam pasur kurrë në vete”.

“Dhe kjo (pjesë) kërkonte një vdekje, të cilën e ndjeva se ishte shumë përtej meje. E thirra menaxherin tim tri ditë para xhirimeve dhe i thashë: ‘Më nxirr jashtë. Unë do t'i prish fotografinë këtij njeriu të madh dhe do të shkatërroj veten.' Ai, duke qenë i urtë, tha: 'Më telefononi nesër dhe nëse është e nevojshme do t'ju nxjerr jashtë.'

“Pastaj po shkoja pranë pasqyrës së sallës për të rregulluar kravatën. Isha thjesht i pangushëllueshëm. Dhe u pashë në pasqyrë dhe fjalë për fjalë u hodha pas një këmbë. Pashë një vështrim që nuk e kisha parë kurrë, diçka në sytë e mi që më alarmoi. Një vështrim vdekjeprurës pa shpirt në sytë e mi që më trembi dhe ishte jashtëzakonisht kërcënues. Dhe unë shikova në qiell dhe thashë: "E gjete atë".

Vetëm dy muaj më parë, aktori i “Romeo and Juliet” bëri homazhe për bashkë-yllin e tij të “Goodfellas” Ray Liotta, pasi ai vdiq në moshën 67-vjeçare.

Paul tha se Ray ishte një aktor i mrekullueshëm dhe një "i mirë" në kuptimin më të mirë të fjalës.

“Ai ishte i mrekullueshëm për të punuar dhe një shok i mirë. Do të më mungojë vërtet.”


MË SHUME NGA Kulturë