The Times, artikull për gjërat më të bukura në Shqipëri
Kulturë

The Times, artikull për gjërat më të bukura në Shqipëri

rtsh.al

The Times i ka kushtuar një artikull Shqipërisë për gjërat më të bukura që një turist mund të bëjë në këtë vend ende të pazbuluar plotësisht. Pas vitesh izolimi për shkak të komunizmit, Shqipëria është tashmë një nga destinacionet më të kërkuara të Europës.

Me peizazhe të egra, kulturë të larmishme dhe mikpritje të ngrohtë, Shqipëria të ofron disa nga peizazhet më spektakolare në kontinent.

Shqipëria, e vendosur mes Malit të Zi dhe Greqisë në gadishullin Ballkanik, po kalon momentet e saj më të mira. Çmimet janë të ulëta, ushqimi është i mrekullueshëm ndërsa hyrja në site është ose falas ose e barabartë me një ose dy paund.

Kryeqyteti, Tirana, ideale për pushime në qytet, është një përzierje magjepsëse ndërtesash të stilit italian të epokës fashiste, të lyera me nuanca të ndezura të verdhë dhe rozë, apartamente të epokës komuniste të mbuluara me murale dhe burra që pinë kafe dhe luajnë domino në rrugë. Por bukuria e vërtetë e Shqipërisë gjendet jashtë qyteteve, ku vargmalet e mëdha malore shtrihen nga veriu në jug si një shpinë e thepisur, me lumenj të kaltër që gjarpërojnë nëpër kanionet e tyre të paanë.  

Kuptoni historinë e Shqipërisë në Tiranë

Të vizitosh muzetë në Tiranë për të mësuar mbi historinë e vendit është një nga gjërat më të mira për të bërë në Shqipëri. Tiranë është një qytet kompakt: shumica e pamjeve të mëdha janë të arritshme në këmbë. Mos humbisni Shtëpinë e Gjetheve dhe muzetë Bunk'art 1 dhe 2, të cilët të gjithë ofrojnë një vështrim tronditës të sundimit të ish-diktatorit Enver Hoxha. Vendet e tjera që duhen parë janë Muzeu Historik Kombëtar, Kalaja e Tiranës, teleferiku i Dajtit Ekspres dhe Kopshti Zoologjik i Tiranës. Ndaloni për të parë shtëpinë e Ali Shijakut, me brendësinë e saj tradicionale, veprat e artit nga dyshemeja deri në tavan dhe një oborr me kalldrëm të përsosur për të pirë kafe.

Blini suvenire në Bjeshkët e Nemuna

Një udhëtim në fshatin e thellë të Thethit në Bjeshkët e Nemuna, të njohura edhe si Alpet Shqiptare, është i domosdoshëm, siç është një udhëtim me traget nëpër liqenin e Komanit për në bujtina të gurta të arritshme vetëm nëpërmjet ujit. Këtu mund të ecni ose thjesht të relaksoheni duke shijuar kuzhinën e freskët shqiptare.

Ecni nëpër historinë e Ballkanit

Vizitoni Butrintin, një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s ku mund të ecni nëpër mijëra vjet të historisë së Ballkanit nëpërmjet amfiteatrove, bastioneve dhe kalasë antike. Vizitoni Apoloninë, e cila daton në shekullin e gjashtë p.e.s. Divjaka është gjithashtu një vend që duhet parë, me shtigje biçikletash, laguna dhe plazhe, pelikanë dhe flamingo.

Shihni qytetet e trashëgimisë botërore të Beratit dhe Gjirokastrës

Qytetet e Beratit dhe Gjirokastrës në zonën e trashëgimisë botërore të UNESCO-s janë të paharrueshme për arkitekturën, kështjellat dhe pazaret e tyre tip osmane.

Ecni në parqet kombëtare, por kujdes nga arinjtë

Të shkosh në ndonjë nga parqet kombëtare të Shqipërisë, Llogara apo Valbona është gjithmonë një aventurë; thjesht kini kujdes nga rrëqebulli, arinjtë dhe ujqërit e Ballkanit që i frekuentojnë.

Relaksohuni në Rivierën Shqiptare

Riviera shqiptare në detin Jon shtrihet nga qyteti i Vlorës deri në Sarandë, pikërisht përtej ujit të Korfuzit, dhe është një përzierje fshatrash të zbardhura të vendosura në dalje shkëmbore dhe plazhe të lavdishme që shtrihen për milje. Mes rrugëve gjarpëruese dhe ullishteve të tij ka mundësi për të vizituar festivale muzikore ose për të parë qytete të lashta fantazmë si Tragjas.

Kontrolloni në një bujtinë tradicionale

“Bujtinat” gjenden në të gjithë vendin. Këto shtëpi pritëse tradicionale të drejtuara nga familja janë një mënyrë e shkëlqyer për t'u zhytur në vend dhe do të shërbejnë ushqime lokale.

Vizitoni një ish-kamp komunist

Ish-kampi i internimit në Spaç është një përvojë kthjelluese që ofron njëfarë konteksti për të kaluarën komplekse të Shqipërisë. Kapur në majën e një mali janë rrënojat e ish-burgut, duke përfshirë blloqet e qelive, dhomat e marrjes në pyetje, qelitë e izolimit dhe ndërtesat administrative. Vizitorët mund të shikojnë poshtë në luginë ku u hodhën trupat e atyre që vdiqën për shkak të kequshqyerjes ose mosbindjes së urdhrave, ose lart drejt minierave ku njerëzit detyroheshin të punonin me orë të tëra në të ftohtë.

Vizitoni një fabrikë veneciane maskash në Shkodër

Në Fabrikën e Maskave të Artit të Venecias në Shkodër eksportohen në mbarë botën. Ata prodhojnë mbi 30,000 maska ​​çdo vit me më shumë se 1,700 dizajne të ndryshme. Krahas fabrikës, do të gjeni një muze kushtuar fotografit Marubi, i cili kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij në qytet. Shkodra është gjithashtu shtëpia e një kështjelle spektakolare 4000-vjeçare që ndodhet 130 metra mbi brigjet e liqenit të Shkodrës dhe është e rrethuar nga Alpet Shqiptare.

Gjeni art në një manastir

Manastiri i Ardenicës në qarkun e Fierit mund të shihni afreske të ndërlikuara me ngjyrë ari të pikturuara nga disa prej artistëve më të mirë të Shqipërisë, që datojnë nga vitet 1700 dhe 1800.

Ndiqni shtegun e lumit Vjosa

Gjurmoni lumin Vjosa duke u ndalur në qytete dhe fshatra gjatë rrugës. Filloni në Përmet, i famshëm për burimet e nxehta dhe trëndafilat, dhe drejtohuni në Tepelene, vendlindja e të madhit Ali Pasha, përpara se të vazhdoni në Vlorë


MË SHUME NGA Kulturë