Parashikimi i motit për Kosovë e Shqipëri
Foto: RTK
Në Fokus

Parashikimi i motit për Kosovë e Shqipëri

RTKlive

Për të dielën në Kosovë, parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell, me përjashtim në orët e mëngjesit ku pritet lokalisht të ketë vranësira të ulëta apo mjegull në ultësira.

Era do të fryjë kryesisht nga kuadrati i veriut me shpejtësi prej 10-22 km/h.

Temperaturat minimale të cilat do të luhaten prej 3 deri në 6°C, ndërsa ato maksimale prej 21 deri në 23°C, raporton Meteo Kosova.

Edhe në Shqipëri, moti do të mbetet pa ndryshime, mjegulla në mëngjes do të jetë e pranishme pranë luginave, gjatë ditës me diell dhe vranësira të pakta.

Era do të jetë me drejtim veri-lindje me shpejtësi 7 m/sek në bregdet. Temperaturat minimale dhe maksimale do të jenë: Në zona malore  nga 6/20°C, në zonat e ulëta nga          7/27°C dhe në zonat bregdetare nga 11/25°C.


MË SHUME NGA Në Fokus