Moti për 19 shkurt në Kosovë e Shqipëri
Në Fokus

Moti për 19 shkurt në Kosovë e Shqipëri

RTKlive

Sot në Kosovë do të mbajë mot kryesisht me diell, njofton Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës. Sipas këtij Instituti, do të rriten temperaturat në të dy vlerat ekstreme.

Temperaturat minimale do të sillen mes -1 deri 2 gradë Celsius, ndërsa maksimalet do të lëvizin mes 11 dhe 16 gradë Celsius. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i jugut dhe jugperëndimi, njofton  IHMK.

Ndëra Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bëri të ditur se për ditën e dielë në Shqipëri do të ketë kushte të qëndrueshme atmosferike falë masave ajrore me origjinë perëndimore.

Moti parashikohet me alternime vranësirash. Era do të fryjë me drejtim juglindje – veriperëndim me shpejtësi mesatare nga 1 – 7 m/s. Valëzimi në dete i forcës 2 ballë.

Temperaturat parashikohen të sillën nga -1 në zont mlalore deri në 19 gradë Celsius në bregdet.


MË SHUME NGA Në Fokus