Sonte nata e dytë gjysmëfinale e ‘Eurovision 2023’
Kulturë

Sonte nata e dytë gjysmëfinale e ‘Eurovision 2023’

RTK

Të martën mbrëma 9 maj në Liverpul është mbajtur gjysmëfinalja e parë e festivalit evropian të këngës ‘Eurovision 2023’.

Në ‘Liverpool Arena’ kanë interpretuar përfaqësuesit e 15 shteteve, të cilët kanë konkurruar për njërin nga 10 vendet për finalen e të shtunës.

Shtetet e kualifikuara për në finalen e madhe janë:

Kroacia | Let 3 - Mama SC

Republika Çeke| Vesna -  My Sisters Crown

Zvicra| Remo Forrer Watergun

Serbia | Luke Black - Samo Mi Se Spava

Suedia | Loreen - Tattoo

Finlanda | Kaarija - Cha Cha Cha

Portugalia | Mimicat - Ai Coracao

Norvegjia | Alessandra - Queen of Kings

Izraeli | Noa Kirel - Unicorn

Moldavia | Pasha Parfeni - Soarele si Luna

E ndërkohe, gjysmëfinalja e dytë e Eurovisionit zhvillohet sonte, në të cilën do të interpretojë edhe Albina Kelmendi dhe familja e saj që e përfaqësojnë Shqipërinë.

Ndërsa RTK do të bëjë transmetimin e drejtpërdrejt të kësaj ngjarje.


MË SHUME NGA Kulturë