Shqipëria ndezë skenën e Eurovision 2023
Foto: RTKlive
Kulturë

Shqipëria ndezë skenën e Eurovision 2023

Jeton Musliu/RTKlive

(Plotësuar) Filloi nata e dytë gjysmë finale e Eurovisionit që këtë vit mbahet në Liverpool në Britanisë së Madhe. Kjo në emër të Ukrainës e cila për shkak të agresionit rus, e kishte të pamundur ta organizonte, meqë vitin e  kaluar kishte fituar vendin e parë në këtë garë të muzikës.

Këtë mbrëmje këndoi edhe Shqipëria, përfaqësuar nga Albina dhe Familja Kelmendi që me këngën “Duje”  përformuan të 14-it me radhë. Ky numër do të jetë edhe kodi për të votuar.

Kualifikimi për natën finale të së shtunës në Eurovision bazohet këtë vit, tërësisht në votat e publikut.

RTK bën transmetimin  drejtpërdrejtë të Eurovisonit në TV dhe www.rtklive.com.

DANIMARKA

Gara u hap me përfaqësuesen e Danimarkës. Lindur dhe  rritur në Ishujt e largët Faroe, Reiley ka dëshmuar se është në gjendje të lidhet me fansat kudo që të jenë, duke grumbulluar afro 11 milionë ndjekës në TikTok - dhe ai do t'i kërkojë secilit prej tyre të votojë për Breaking My Heart.

ARMENIA

Gara vazhdoi me përfaqësuesen e Armenisë. Këngëtarja dhe kantautorja armene ka krijuar një melodi që në moshën 4-vjeçare, por ajo ka lëvizur pak nga vjersha e fëmijëve që e dalluan atë si një interpretuese natyrale. Në moshën 15-vjeçare, ajo shkroi këngën e saj të parë dhe në moshën 18-vjeçare ajo kishte publikuar këngën e saj debutuese, Love The Way You Feel. Vokalistja e re e  talentuar po shijon suksesin aktual të listës, me këngët Gisher, Smoke Break dhe Bac Kapuyt Achqerd, duke gjeneruar shifra masive transmetimi në 2022.

RUMANIA

Ai është një këngëtar, kompozitor dhe aktor, me një listë mbresëlënëse të gjatë të titujve të teatrit dhe zërit, dhe kjo për shkak se ai filloi të performonte në një moshë shumë të re. Një nga arritjet më të hershme të Theodorit ishte arritja në gjysmëfinale të Vocea României Junior (The Voice Kids Romania), më pas disa vite më vonë ai ktheu kokën e gjyqtarëve në X Factor Romania. Në të dyja rastet ai demonstroi vokalin dallues të rock-ut që tani janë marka e tij profesionale.

ESTONIA

Alika pëlqen të konkurrojë në konkurset e këngës, duke triumfuar në 'Estonian Idol' dhe duke shfaqur aftësitë e saj vokale në të gjitha garat që mund të vendoste në ditarin e saj, duke përfshirë 'The Baltic Voice'. Më e rëndësishmja, ajo kaloi nëpër finalet kombëtare të Estonisë Eesti Laul së bashku me një piano, duke i dhënë asaj një vend në Eurovision Song Contest.

BELGJIKA

Gustaph ka bërë muzikë për më shumë se 20 vjet, duke nënshkruar marrëveshjen e tij të parë diskografike në moshën 18-vjeçare. Ai hyri në top listë me këngën e tij të parë dhe iu dha çmimi Zomerhit i Radio Belgjikës 2, për debutimin më të mirë të vitit. I shtyrë në drejtime me të cilat nuk ishte i kënaqur dhe i inkurajuar të heshtte për seksualitetin e tij, Gustaph mori një pushim nga të qënit yll popi,  por vazhdoi të studionte dhe të performonte muzikë.

QIPRO

Me një prani të fortë në mediat sociale dhe një bazë fansash gjithnjë në rritje, videot e Andrew kanë grumbulluar një numër mbresëlënës shikimesh dhe ndjekësish dhe e kanë vënë atë në vështrimin e legjendave të industrisë muzikore. Vetëm 17 vjeç ai nënshkroi me Maree Hamblion në Sony Music Publishing, duke e vendosur atë në një rrugë për të bërë muzikë në Australi dhe Los Anxhelos. Tani ai ka nënshkruar nga City Pop Records dhe Panik Records dhe ka tre këngë hit.

ISLANDA

Diljá shpërtheu në skenën muzikore islandeze në fillim të vitit 2023 me hyrjen e saj 'Söngvakeppnin' (finalja kombëtare e Islandës) 'Power'. Të qenit një emër i ri në një skenë të madhe ndonjëherë mund të jetë sfiduese, por kjo nuk e hodhi poshtë këtë kantautore të re dhe të fuqishme, pasi Diljá u bë shpejt e preferuara e fansave me mesazhin e saj për vetë-përmirësim dhe rikthim të fuqisë së saj, duke rezonuar fuqishëm me populli islandez. Kënga është shkruar dhe prodhuar nga një emër i madh i popit islandez, Pálmi Ragnar Ásgeirsson, i cili ishte gjithashtu pas hyrjes së María Ólafs në Eurovision 2015 Unbroken.

GREQIA

Victor Vernicos mund të jetë i ri (artisti më i ri që përfaqëson Greqinë në Eurovision Song Contest), por ai ka ëndrra të mëdha! Këngëtari vjen nga një familje muzikantwsh, me një nënë greke që i bie pianos dhe një baba danez, i cili i bie borisë dhe vetë Viktori është krenar për trashëgiminë e tij greke dhe skandinave.

POLONIA

Blanka është një artiste gjysmë polake, gjysmë bullgare, e cila ka pasur një udhëtim ndërkombëtar në muzikë. Pasi shkroi këngën e saj të parë në moshën 14 vjeçare ndërsa jetonte në qytetin polak të Szczecin, Blanka e dinte se donte të bëhej një yll popi, dhe kështu u nis për në SHBA me nënën e saj. Këngëtarja i rafinoi aftësitë e saj të performancës.

SLLOVENIA

Joker Out (i përbërë nga Bojan, Jure, Kris, Jan dhe Nace) janë një nga grupet më të suksesshme të Sllovenisë; pasi kanw shijuar suksesin dhe vlerësimin e kritikëve në vitet e fundit. Marka e tyre energjike, por joshëse e softboi rock ka pushtuar Ballkanin, me albumin e tyre debutues të vlerësuar nga kritikët Umazane Misli (Nocione të pahijshme) duke vendosur rekorde të reja transmetimi brenda vendit dhe duke çuar në koncerte në të gjithë vendin e tyre.

GJEORGJIA

E lindur dhe rritur në kryeqytetin e Gjeorgjisë, Tbilisi, 22-vjeçarja Iru përshkruan se ishte ‘e zhytur në muzikë’ që në moshë të re. Një kujtim i hershëm i dukshëm ishte pjesëmarrja dhe fitimi i Junior Eurovision në 2011 me grupin e saj Candy, si 11 vjeçe. Këtë vit Iru kaloi nëpër finalet e The Voice Georgia me një interpretim prekës të Euphoria të Loreen, të kompletuar me një stuhi dëbore të vërtetë. Fitorja e saj erdhi me mundësinë për të përfaqësuar Gjeorgjinë në Eurovision Song Contest - një shans që Iru e kapi me krahë hapur.

SAN MARINO 

Jacks Piqued sjell atmosferë të qyteteve të vogla në skena të mëdha anembanë botës. Ky grup alt-rock vjen nga një fshat i vogël toskan, por kjo nuk i ka penguar ata të hapen për The Boomtoën Rats, Interpol dhe Chevelle dhe t'i kenë hitet e tyre në stacionet ndërkombëtare të radiove. Tani, ata po përfaqësojnë San Marinon në konkursin më të madh muzikor në botë. Grupi festoi publikimin e albumit të tyre të fundit Synchronizer duke hedhur parashutë nga 4,300 metra në stratosferë dhe më pas duke luajtur listën e plotë të këngëve të albumit pasi të kishin zbritur në pistë.

AUSTRIA

Dyshja u takuan teksa konkurronin në spektaklin e talenteve austriak Starmania 21, duke u lidhur për dashurinë e tyre për Eurovision Song Contest.  Të dy artistët i janë afruar më parë yjeve të Eurovizionit: Salena doli e dyta në parazgjedhjen e Austrisë 2019, ku PÆNDA e mposhti atë në short; dhe Teya patën një përvojë të ngjashme, duke humbur nga Vincent Bueno në 2020. Megjithatë, vajzat mund t'i lënë të kalojnë ato kujtime nëse japin kualifikimin e parë të Austrisë nga gjysmëfinalet e Eurovizionit që nga Cesár Sampson në 2018.

SHQIPËRIA

Albina Kelmendi ka energjizuar estradën shqiptare me talentin e saj të egër vokal. Vetëm në moshën 16-vjeçare ajo arriti në finalen e 'The Voice of Albania', pasi të 4 gjyqtarët kthyen karriget në audicionin e saj të parë. Që atëherë, ajo ka marrë pjesë nëpër konkurse të ndryshme këngësh në të gjithë Evropën. Vokalistja e  talentuar ka qenë gjithmonë e rrethuar nga kënga, i rritur në shtëpinë e muzikantëve profesionistë dhe tani dy breza të familjes Kelmendi, po bashkojnë zërat për të performuar në Liverpool. Dhe muzika është vërtet një çështje familjare - nëna e Albinës, Albana dhe babai i saj Bujari u dashuruan përmes muzikës. Së bashku me vëllain e saj Albin dhe motrat Vesa dhe Sidorela, të gjithë u ngjiten në skenën e Eurovizionit.

LITUANIA

Mund të jetë hera e dytë me fat për Monika Linkytën, pasi ajo kishte konkurruar më parë në Eurovision në vitin 2015 përkrah Vaidas Baumila me këngën "This Time". Këtë vit këngëtarja fitoi një mundësi tjetër përmes shfaqjes së përzgjedhjes kombëtare të Lituanisë, Pabandom Iš Naujo!, dhe sjell melodi të larta në Konkurs me hyrjen e saj të re Stay. Kënga është e bazuar në folklorin vendas, me tekstin "Čiūto Tūto" të përdorur shpesh në vallet popullore lituaneze. Muzika ka qenë pjesë e jetës së Monikës që në fëmijëri dhe që në momentin që ajo vuri gishtat e saj për herë të parë në tastet e pianos, asaj iu bë e qartë se muzika do të ishte një shoqëruese e vazhdueshme në jetën e saj.

AUSTRALIA

Voyager janë një grup prej 5 pjesësh me bazë në Perth që kanë performuar së bashku që nga viti 1999 dhe kanë bërë turne nëpër botë disa herë. Grupi është tifozë masiv të Eurovizionit dhe kanë nisur disa përpjekje për të konkurruar që kur Australia iu bashkua Konkursit në 2015, duke iu afruar më së shumti vitin e kaluar kur ata zunë vendin e dytë në Australia Decides. Duke njohur entuziazmin e tyre, transmetuesi austriak SBS zgjodhi grupin për të shkuar në Liverpool pa një konkurs kombëtar.


MË SHUME NGA Kulturë