Reagon AGK: Gazetarët, të rrezikuar gjatë raportimeve nga veriu
Foto: Ilustrim
Në Fokus

Reagon AGK: Gazetarët, të rrezikuar gjatë raportimeve nga veriu

M.Sh/RTKlive

Pas situatës së tensionuar në veriun e vendit ka reaguar Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), duke shprehur shqetësim për sigurinë e gazetarëve, kameramanëve e fotografëve gjatë raportimit nga kjo zonë. Ky asociacion i mediave kërkon nga Policisë së Kosovës që të mundësojnë raportim të sigurt nga atje.

“Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës po përcjell me shqetësim situatën e rënduar të sigurisë në 4 komunat në veri, prej nga dhjetëra gazetarë, kameramanë, foto-reporterë dhe punëtorë të tjerë medial po raportojnë.  AGK-ja, u bën thirrje organeve të rendit, Policisë së Kosovës dhe prezencës ndërkombëtare në Kosovë, që të mundësojnë raportim të sigurt dhe të papenguar të ekipeve mediave”, thuhet në reagim.

Në këtë mes, sipas AGK-së, portali Koha raporton se një veturë e ekipit është sulmuar me gurë nga persona të maskuar, por që fatmirësisht askush nuk është i lënduar. “AGK-ja, gjithashtu i fton gazetarët dhe redaksitë për kujdes të shtuar në këtë situatë të vështirë”, thuhet në reagim.


MË SHUME NGA Në Fokus