Thaçi: Marrëveshja për njohje reciproke shpejton rrugën drejt NATO-s

Thaçi: Marrëveshja për njohje reciproke shpejton rrugën drejt NATO-s

Në ditën kur janë bërë 71 vjet që kur ka hyrë në fuqi Traktati i Atlantikut Verior, baza legale e themelimit të NATO-s, presidenti i vendit Hashim Thaçi, ka falënderuar këtë aleancë për ndihmën e dhënë Kosovës në vitin 1999.

Presidenti Thaçi, përmes një postimi në facebook ka thënë se ndërhyrja ushtarake e NATO-s në Kosovë i ka dhënë fund dhunës sistematike ndaj popullit të Kosovës nga ana e regjimit të Milloshevicit.

Tutje Thaçi ka thënë se arritja e një marrëveshje për njohje reciproke ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është një hap i nevojshëm që përshpejton agjendën .

Ky është postimi i plotë i Thaçit:

 

 


MË SHUME NGA Aktuale