Disneyland po rihapet pas gjashtë muajsh mbyllje për shkak të pandemisë
Sharr Travel

Disneyland po rihapet pas gjashtë muajsh mbyllje për shkak të pandemisë

Walt Disney World në Orlando, Florida planifikon të rihapet pjesërisht për publikun në vetëm gjashtë javë, sipas një shefi ekzekutiv të një kompanie.

Parku ikonik i cili u detyrua të mbyllej më shumë se dy muaj më parë në mes të pandemisë COVID-19 – po shpreson të lejojë mysafirët të vizitojnë Mbretërinë Magjike dhe Mbretërinë e Kafshëve nga 11 korriku, raporton Orlando Sentinel, shkruan DailyMail.

Zëvendës Presidenti i Lartë i Operacioneve të Disney World konfirmoi planet për të mërkurën në Orlando Sentinel, duke thënë se parku i Disneyt po zhvillon një “skuadër të distancës sociale” të re për të ndihmuar të mbajnë larg klientët.

Ai gjithashtu tha për publikimin se vizitorët do të masin temperaturën e tyre pas mbërritjes dhe do t’ju kërkohet të vënë një maskë gjatë gjithë kohës.

Do të promovohet larja e shpeshtë e duarve. Paradat dhe ‘spektaklet e natës’ si fishekzjarret nuk do të kthehen deri në një datat të mëvonshme.

Ndërkohë, SeaWorld – i cili krenohet me tre parqe të veçanta të Orlando – ka në plan të rihapet nga e enjtja, më 11 qershor.

CEO Marc Swanson konfirmoi planet për të mërkurën në Orlando Sentinel, por nuk zbuloi nëse parqet do të rihapen plotësisht ose pjesërisht.

Sidoqoftë, ai deklaroi se shpreson të organizojë një “natë vlerësimi të punonjësve” më 10 qershor – pak para rihapjes së publikut.

Orlando konsiderohet gjerësisht si kryeqyteti i parkut të Disneyt të Amerikës – dhe shumë banorë të zonës kanë qenë pa punë në mes të shpërthimit të pandemisë COVID-19.

Disney është punëdhënësi më i madh i qytetit me rreth 75,000 punëtorë, dhe mbyllja e parkut më 15 mars ka lënë shumë prej tyre pa punë.

Sidoqoftë, Orlando ka shmangur kryesisht nivelet katastrofike të rasteve të COVID-19 që shihen në pjesë të tjera të Floridas, duke bërë që ekzekutimet e parkut të Disneyt dhe zyrtarët e qeverisë të rihapin sytë.

Të martën, qyteti kishte 1.849 raste të konfirmuara të virusit, dhe 39 vdekje.

Në të njëjtën ditë, një ekip inspektimi i qarkut vizitoi të dy parqet Disney dhe SeaWorld për të vendosur nëse planet e tyre të propozuara për rihapje do të jenë në përputhje me udhëzimet e paraqitura nga OBSh. Ende nuk është marrë asnjë vendim zyrtar.

Sidoqoftë, Universal Studios i është dhënë skuadra e inspektimit e qartë për t’u rihapur pjesërisht të premten e ardhshme, më 5 qershor. Parku CityWalk është tashmë i hapur për vizitorët.

Sidoqoftë, kompania ka lëshuar një paralajmërim të qartë në faqen e saj të internetit duke thënë se ata nuk do të jenë në gjendje të garantojnë që mbrojtësit nuk do të infektohen me COVID-19.
“Vini re se çdo vend publik ku njerëzit janë të pranishëm ofron një rrezik të natyrshëm të ekspozimit ndaj COVID-19 dhe ne nuk mund të garantojmë që nuk do të ekspozoheni gjatë vizitës suaj”, shkruhet në mesazhin për vizitorët.