Evolucioni i Three Doors Down, nga post-grunge në rock

Evolucioni i Three Doors Down, nga post-grunge në rock

Nga shumë akte post-grunge që fillimisht u ngritën në vëmendje në fillim të viteve 2000, pak prej tyre kanë provuar se kanë jetë të gjatë në industri, si 3 Doors Down. Ata janë një nga grupet më albumet më të shitura që nga fundi i shekullit, bashkë me Linkin Park dhe Nickelback.

Me prejardhje nga qyteti i vogël Escatawpa, Misisipi, 3 Doors Down arritën kulmin e tyre në vitet 2000 me këngë të njohura post-grunge, të tilla si “Kryptonite”, “When I’m Gone” dhe baladën “Here Without You”.

“Kryptonite”, me riorganizimin e tij të rëndësishëm dhe referencat ndaj Supermenit, ishte katalizatori për karrierën e bendit, duke gjeneruar një zhurmë të paparë në një radio lokale – Biloxi WCPR, gjatë ditëve të pavarura të bendit.

Një mbështetje e tillë ndihmoi që 3 Doors Down të ​​bëheshin një favorit rajonal, duke u mundësuar atyre që të tërhiqnin turma relativisht të mëdha në shfaqjet e tyre lokale drejtpërdrejt, dhe rrjedhimisht duke zgjeruar popullaritetin e tyre përtej Jugut në klube me famë ndërkombëtare si CBGB e New York-ut.

Anëtarët themelues të 3 Doors Down – vokalisti/bateristi Brad Arnold, kitaristi Matt Roberts dhe basisti Todd Harrell, u rritën në Escatawpa, një qytet komod me 8 000 njerëz. Edhe pse u rritën në familje fetare, muzikantët gjithashtu ndien thirrjen e rock & roll në moshë të hershme, duke formuar përfundimisht një grup rock në 1994.

Ndërsa vitet kalonin, fama e tyre u rrit dhe grupi shumë shpejt shtoi kitaristin Chris Henderson, dhe mbajti një baterist në studio në mënyrë që Arnold të dilte përpara dhe të këndonte drejtpërdrejt.

Pas një turneu, grupi udhëtoi për në New York, ku një poster në CBGB solli 3 Doors Down në vëmendjen e Republic Records. Një filial i Universal Republic Records nënshkroi me muzikantët dhe ata publikuan albumin e tyre, “The better Life”, në fillim të vitit 2000.

Better Life u bë një nga albumet më të shitur të vitit 2000, duke u bërë platin katër herë gjatë vitit të parë të publikimit.
Grupi e vazhdoi suksesin e tij me 2002, “Away from the Sun”, i cili debutoi në numrin tetë në Billboard Top 200, dhe ashtu si paraardhësi i tij u ngjit në statusin multi-platin.

3 Doors Down bëri një turne gjatë gjithë vitit 2009, lansoi ​​një album akustik vetëm digjital në fund të vitit dhe filloi të punojë në albumin e ardhshëm në 2010.

Me Howard Benson që shërbente si producent, djemtë u larguan midis LA dhe Tokio, duke regjistruar albumin në të dy qytetet.

Vitin pasues u lansua koleksioni i parë “Greatest Hits” i grupit, i cili paraqiti tri këngë të reja. Këngë që u tregoi fansave se grupi ishte ende bashkë.

Në një intervistë me Cryptic Rock në 2014, këngëtari Brad Arnold prek disa nga ndikimet e ndryshme që kanë ndihmuar në formësimin e muzikës së gjerë të bendit të tij. Përveç Megadeth dhe Metallica, ai përmend yjet e vendit George Strait dhe Alan Jackson, si dhe The Beatles.

Ndërkaq në 2016, 3 Doors Down zbulojnë albumin e tyre të gjashtë dhe të fundit, “Us and the Night”. Seti i hijshëm me sintetizues me brazda të ngushta e të kërcyeshme është prodhuar nga Matt Wallace, i cili ka punuar më parë me Maroon 5, O.A.R. dhe Train. E kështu edhe një herë, grupi provon të jetë një nga veshjet më të adaptueshme në muzikën rock.


MË SHUME NGA Kulturë