Hoxhaj i reagon Bislimit: Ta ndërroj literaturën, nuk po di çfarë po lexon
Lajme

Hoxhaj i reagon Bislimit: Ta ndërroj literaturën, nuk po di çfarë po lexon

Zëvendëskryeministri i parë, Besnik Bislimi, një ditë më parë ka thënë se Kosova dhe Serbia po bisedojnë në Bruksel marrëveshjen, sipas të cilës zotohen të mos e sulmojnë njëra tjetrën.

E lidhur me këtë ka reaguar sot Enver Hoxhaj nga Partia Demokratike e Kosovës.

Hoxhaj në një postim në Facebook shkruan se Bislimi duhet t’ia ndërrojmë literaturën, se nuk po e di se çka po lexon kështu.

Lexoni të plotë postimin:

Sekretari i Shtetit Blinken tha në fillim të janarit që politika e SHBA-së është njohja e ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë, e Ambasadori amerikan Hovenier e përsëriti pardje dhe i Dërguari i Posaçëm Eskobar dje, por befas, mbrëmë, Besnik Bislimi tha se qeveria ka një qëllim tjetër në dialog: ajo po negocion marrëveshje që Kosova dhe Serbia të zotohen se nuk do ta sulmojnë njëra-tjetrën!

Dija dhe imagjinata jonë është e varfër për ta kuptuar këtë politikë. Andaj, ja vetëm një fakt historik: Pakti i Mossulmit në mesi të Molotov-Ribbentrop, që ishte nënshkruar mes Reichut gjerman të Hitlerit dhe Bashkimit Sovjetik të Stalinit, me 23 gusht të vitit 1939 nga ministrat e jashtëm Joachim von Ribbentrop dhe Vyacheslav Molotov. Por, kjo marrëveshje nuk e parandaloi Luftën e Dytë Botërore, me pasoja katastrofale për njerëzimin.

Sot, Kosova duhet të presë nga ky proces vetëm njohje të ndërsjellë! Por, nëse BE s’di çfarë të bëjë, do i sugjeroja që ta ofrojnë këtë skenar për deeskalimin e krizës mes Ukrainës dhe Rusisë dhe z. Bislimi të jetë Kryenegociator! Ose, z. Bislimi duhet t’ia ndërrojmë literaturën, se nuk po e di se çka po lexon kështu!

Më e drejtë e duhur është të paraqitet platformë për dialog në Kuvend dhe jo Qeveria të shkojnë kështu pa plane, pa ide, pa afat kohor dhe pa asnjë qëllim!”. 

 


MË SHUME NGA Lajme