BAFTA TV Awards 2022: Lista e plotë e fituesve
Kulturë

BAFTA TV Awards 2022: Lista e plotë e fituesve

Ishte një natë me surpriza në BAFTA TV Aëards 2022 , pasi disa nga favoritët kryesorë humbën mundësinë për të rrëmbyer çmimet më të rëndësishme. Pavarësisht se kryeson nominimet me 11, “It’s A Sin” fatkeqësisht humbi, duke mos marrë asnjë nga çmimet.

“In My Skin” fitoi çmimin si seriali dramatik më i mirë ndërsa “Time” fitoi në kategorinë e mini serialeve. Jodie Comer fitoi çmimin si aktorja më e mirë kryesorë për intepretimin në Help ndërsa Sean Bean për aktorin më të mirë kryesor në “Time”.

LISTA E PLOTË E FITUESVE:

Aktorja kryesore

Jodie Comer, Help – Channel 4 -FITUES
Denise Gough, Too Close – ITV
Emily Watson, Too Close – ITV
Kate Winslet, Mare of Easttown – Sky Atlantic
Lydia West, It’s A Sin – Channel 4
Niamh Algar, Deceit – Channel 4

Aktori kryesor

Sean Bean, Time – BBC One – FITUES
David Thewlis, Landscapers – Sky Atlantic
Hugh Quarshie, Stephen – ITV
Olly Alexander, It’s A Sin – Channel 4
Samuel Adewunmi, You Don’t Know Me – BBC One
Stephen Graham, Help – Channel 4

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Cathy Tyson, Help – Channel 4 – FITUES
Céline Buckens, Showtrial – BBC One
Emily Mortimer, The Pursuit of Love – BBC One
Jessica Plummer, The Girl Before – BBC One
Leah Harvey, Foundation – Apple TV+
Tahirah Sharif, The Tower – ITV

Aktori më i mirë në rol dytësor

Matthew Macfadyen, Succession – Sky Atlantic -FITUES
Callum Scott Howells, It’s A Sin – Channel 4
David Carlyle, It’s A Sin – Channel 4
Nonso Anozie, Sweet Tooth – Netflix
Omari Douglas, It’s A Sin – Channel 4
Stephen Graham, Time – BBC One

Performanca më e mirë femërore në një program komedie

Sophie Willan, Alma’s Not Normal – BBC Two – FITUES
Aimee Lou Wood, Sex Education – Netflix
Aisling Bea, This Way Up – Channel 4
Anjana Vasan, We Are Lady Parts – Channel 4
Natasia Demetriou, Stath Lets Flats – Channel 4
Rose Matafeo, Starstruck – BBC Three

Performanca më e mirë mashkullore në një program komedie

Jamie Demetriou, Stath Lets Flats – Channel 4 – FITUES 
Joe Gilgun, Brassic – Sky Max
Ncuti Gatwa, Sex Education – Netflix
Samson Kayo, Bloods – Sky One
Steve Coogan, This Time with Alan Partridge – BBC One
Tim Renkow, Jerk – BBC Three

Drama e vetme 

Together – BBC Two – FITUES
Death of England: Face to Face – Sky Arts
Help – Channel 4
I Am Victoria – Channel 4

Seriali Dramatik

In My Skin – BBC Three – FITUES
Manhunt: The Night Stalker – ITV
Unforgotten – ITV
Vigil – BBC One

Mini-series

Time – BBC One – FITUES
It’s A Sin – Channel 4
Landscapers – Sky Atlantic
Stephen – ITV

Ndërkombëtare

The Underground Railroad – Amazon Prime -FITUES
Call My Agent! – Netflix
Lupin – Netflix
Mare of Easttown – Sky Atlantic
Squid Game – Netflix
Succession – Sky Atlantic

Program argëtues

Ant & Dec’s Saturday Night Takeaway – ITV – FITUES
An Audience With Adele – ITV
Life & Rhymes – Sky Arts
Strictly Come Dancing – BBC One

Komedi e shkruar

Motherland – BBC Two – FITUESI
Alma’s Jo Normal – BBC Two
Stath Lets Flats – Channel 4
We Are Lady Parts – Channel 4

Mbulimi i lajmeve

ITV News At Ten: Storming of the Capitol – ITV – FITUES
Channel 4 News: Black To Front – Channel 4
Good Morning Britain: Shamima Begum – ITV
Sky News: Afghanistan: Endgame – Sky News

Ngjarja e drejtpërdrejtë

The Earthshot Prize 2021 – BBC One – FITUES
The Brit Awards 2021 – ITV
The Royal British Legion Festival of Remembrance – BBC One
Springwatch 2021 – BBC Two

Sport

Abu Dhabi Grad Prix – Sky Sports – FITUES
The Grand National – ITV Racing
Tokyo 2020 Olympics – BBC
Euros 2020 – England v Denmark – ITV