Xhevdet Bajraj varroset të enjten
Rtklive
Kulturë

Xhevdet Bajraj varroset të enjten

Kimete Kasumi/ RTKlive

Komuna e Rahovecit ka njoftuar sot, se varrimi i poetit Xhevdet Bajraj, i cili vdiq në javën e kaluar, do të bëhet të enjten e 30 qershorit.

Për RTKlive e kanë konfirmuar familjarët e tij se trupi i poetit Xhevdet Bajraj është kremuar në Meksikë, kurse hiri i tij do të varroset në varrezat e qytetit të Rahovecit.

Përpara ceremonisë së varrimit në ora 14:00, komuna ka organizuar homazhe në Shtëpinë e Kulturës “Mensur Zybera” në orën 14:00 dhe mbledhje komemorative në Shtëpinë e Kulturës në orën 15:00.

Ndërkaq, pas varrimit në kafenenë “Hardhia” do të mbahet një orë poetike me krijimtarinë letrarë të poetit Xhevdet Bajraj.

Njoftimi i plotë:


MË SHUME NGA Kulturë