PE: Pavarësia e Kosovës e pakthyeshme, vizat duhet të liberalizohen
Foto/ RTKlive
Lajme

PE: Pavarësia e Kosovës e pakthyeshme, vizat duhet të liberalizohen

Afet BELA/ RTKlive

Në seancën plenare të Parlamentit Evropian janë votuar raportet për Kosovën, Serbinë dhe Bosnjë e Hercegovinën, që ishin miratuar para një muaji në Komisionin e Politikës së Jashtme. Votimi ka pasuar debatin e zhvilluar të martën mbrëma në PE për këto raporte.

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, edhe sot në konferencë për media, pas votimit të raportit ka folur për ngecjen liberalizmit të vizave për Kosovë, raporton RTKlive.

“Liberalizmi i vizave ende po bllokohet në Këshillin Evropian, kjo po çështje po dërgohet në nivelet me të larta të qeverive franceze dhe holandeze. Kam qenë në Paris, kam folur për këtë çështje dhe jemi munduar të zhbllokojmë situatën. Zgjedhjet në Francë kanë përfunduar dhe shohim se tani ka një momentum të ri për zhbllokimin e kësaj situate”, tha ajo.

Eurodeputetët përgëzojnë rritjen e stabilitetit politik të vendit dhe përkushtimin e fortë në rrugën evropiane dhe përsërisin thirrjen ndaj vendeve anëtare të BE-së që të vazhdojnë urgjentisht me miratimin e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës.

“Çdo vonesë e mëtejshme do të minonte besueshmërinë dhe reputacionin e BE-së si një partner i besueshëm”, shkruan në raport.

Raporti, i miratuar me 469 vota pro, 96 kundër dhe 72 abstenime, rikonfirmon mbështetjen e qartë të Parlamentit për dialogun Serbi-Kosovë të lehtësuar nga BE dhe rithekson rëndësinë e arritjes së një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse, ligjërisht të detyrueshme për normalizim, e cila është thelbësore për Serbinë dhe Kosovën. për të avancuar në rrugët e tyre përkatëse evropiane dhe që do të kontribuonte në stabilitetin dhe prosperitetin rajonal, raporton RTKlive.

Duke përshëndetur përafrimin e Kosovës me BE-në sa i përket vendosjes së sanksioneve  kundër Rusisë dhe solidaritetin e saj të fortë me Ukrainën, eurodeputetët theksojnë gjithashtu se pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme dhe u bëjnë thirrje vendeve të BE-së që ende nuk e kanë njohur vendin,  ta bëjnë këtë menjëherë.

“Votimi i sotëm tregon përkushtimin e fuqishëm të Parlamentit ndaj integrimit të Kosovës në BE dhe ofron udhëzime se si mund të zbatohen standardet e BE-së. Kosova vazhdimisht ka dëshmuar përkushtimin e saj për të avancuar në reformat e BE-së dhe e ka pozicionuar veten si një partner shumë i besueshëm, i ankoruar thellë në aleancën evropiane dhe transatlantike”, deklaroi Viola von Cramon, raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evopian.

“Fatkeqësisht, BE-ja ka dështuar të përmbushë premtimin tonë për të ofruar udhëtim pa viza të vonuar për qytetarët e Kosovës. Unë me të vërtetë shpresoj se ky do të jetë raporti i fundit që përmend këtë dështim. Sa i përket Këshillit, dhe në këtë kontekst dëshiroj t'i drejtohem drejtpërdrejt Francës dhe Holandës - tani është koha për të miratuar vendimin për liberalizimin e vizave”, tha raportuesja Viola von Cramon-Taubadel.

Ajo tha se duhet të ketë më shumë bashkëpunim civile. Në këtë konferencë ka folur edhe për energjinë që prodhohet në Kosovë dhe sipas saj Kosova duhet të fokusohet në alternativa tjera për prodhim të energjisë.

Kurse për çështjen e vetingut ka kërkuar të ketë debat dhe të respektohen komentet e Komisionet e Venecia.


APR